Tetszett a cikk?

A várakozásokat meghaladó mértékben emelkedett a kiskereskedelmi forgalom szeptemberben, és a harmadik negyedév egészében is hazánkban.

A kiskereskedelmi forgalom volumene – a naptárhatástól megtisztított adatok alapján – 2010 szeptemberében és a III. negyedév egészében – a korábbi többéves csökkenést követően – valamelyest elmozdult a holtpontról, így az év első kilenc hónapjában az összesített elmaradás mértéke 2,9 százalékra mérséklődött az előző év azonos időszakához képest. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a szeptemberi értékesítés volumene alig haladta meg az előző hónap szintjét – áll a KSH elemzésében.

A növekedés így is meghaladta a várakozásokat. Szakértők arra számítottak, hogy a kilencedik hónapban az augusztusi stagnálást követően 0,4 százalékkal emelkedhet a forgalom éves szinten, a tényadat ezzel szemben 0,9 százalék lett. Havi összevetésben 0,4 százalékos gyarapodást regisztrált a statisztikai hivatal, míg a teljes harmadik negyedév kiskereskedelmi forgalma 0,9 százalékkal haladta meg az egy esztendővel korábbit.

Hipermarketek: növekvő részesedés

Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben 2010 szeptemberében 654 milliárd forint értékű árut forgalmaztak, az év első kilenc hónapjában összességében 5385 milliárd forint forgalom realizálódott. A kiskereskedelmi eladások 45 százaléka élelmiszer és élelmiszer jellegű vegyes-, 17 százaléka üzemanyag-, 14 százaléka bútor-, háztartásicikk-, építőanyag-kiskereskedelmi üzletekben bonyolódott; a többi üzlettípus együttes részesedése 24 százalék volt 2010. január–szeptemberben.

Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek 2010. szeptemberben 1,3 százalékkal nagyobb volumenű forgalmat bonyolítottak, mint 2009 szeptemberében, így az első kilenc havi értékesítés volumene 2,5 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakitól. 2010 szeptemberében az eladások jelentős részét (90 százalékát) lebonyolító vegyes termékkörű üzletek (hiper- és szupermarketek, vegyesboltok) eladásai 1,0 százalékkal emelkedtek. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem szeptemberi volumene is meghaladta az előző hónap szintjét.

Kevesebb üzemanyag fogy

A nem élelmiszer-kiskereskedelem változatlan áron számított forgalma 2010. szeptemberben 1,6 százalékkal emelkedett, így összességében az év első kilenc hónapjában az eladások 2,0 százalékkal maradtak el az előző év azonos időszakitól. 2010. szeptemberben az iparcikk jellegű vegyes üzletekben, a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, valamint a könyv-, újság-, papíráru- és egyéb iparcikk üzletekben csökkent, a többi üzletben növekedett a forgalom volumene. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a nem élelmiszer-kiskereskedelem eladásai szintén növekedtek az előző hónaphoz képest.

Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 2010. szeptemberben 2,4 százalékkal, az év első kilenc hónapjában 6 százalékkal csökkent az egy évvel korábbi azonos időszakhoz mérten. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a szeptemberi eladások 2 százalékkal elmaradtak az előző havitól.

Továbbra is Közép-Magyarország az élen

Az országos kiskereskedelmi forgalomból továbbra is Közép-Magyarország képviselte a legnagyobb részt, aránya 2010. II. negyedévben 37 százalék volt. A többi régió egyenként 9–12 százalékban részesedett a kiskereskedelmi forgalomból. Az II. negyedévben minden régióban csökkent a kiskereskedelmi üzletek értékesítésének volumene – a legkevésbé Észak-Magyarországon (4,2 százalék), a leginkább Nyugat-Dunántúlon (6,8 százalék).

Közel az uniós átlaghoz

Az Eurostat gyorsbecslése szerint – a naptárhatástól megtisztított adatok alapján – 2010. szeptemberben az Európai Unió 27 tagállamában az előző év azonos időszakához mérten átlagosan 1,3, az eurózóna országaiban 1,1 százalékkal növekedtek a kiskereskedelmi eladások. Az országok nem teljes körére rendelkezésre álló adatok szerint 12 tagállamban tapasztaltak bővülést, 9-ben csökkenést. A legnagyobb növekedést (9,9 százalék) Lengyelországban, a legnagyobb visszaesést (4,9 százalék) Spanyolországban mérték.

Az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkatrészüzletekben az értékesítés volumene az év során harmadszor meghaladta a tavalyi év alacsony bázisát: szeptemberben az eladások 10,3 százalékkal nőttek, azonban összességében az év első kilenc hónapban még így is 15,8 százalékos volt az elmaradás.

Ecoline

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!