Nem félünk eléggé
Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.
Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter elismerte az Economistnak, hogy az Orbán-kormány gazdaságpolitikája „nagyon kockázatos”. A hetilap kritikus hangvételű cikkben ismerteti részletesen, hogyan számolja fel a kormány a független intézményeket.
„Orbán eljön érted” (Orban is coming for you) – ezzel a feltűnően kritikus és ironikus képaláírással jelent meg „Hatalomra éhezve” (Hungry for power) című cikkével az Economist. A világ egyik vezető gazdasági hetilapja a cikkhez kifejezetten szigorú és előnytelen Orbán Viktor-portrét mellékelt, ami elég szokatlan a brit sajtóban, csak akkor élnek vele, ha a szerkesztőség minden módon szeretné kifejezni dehonesztáló álláspontját az illetőről.
Az Economist írása szerint Magyarország jövőre a nemzetközi figyelem középpontjába kerül az uniós elnökség átvételével, miközben idehaza módszeresen folyik a hatalom független ellensúlyainak felszámolása a Fidesz által. „Egyre többen emelik fel szavukat a Fidesz összeférhetetlen kormányfője, Orbán Viktor által vezényelt hatalomkoncentrációval szemben” – írja az Economist.
A simulékony Schmitt Pál
A lap megjegyzi, hogy tavasszal a Fidesz soha nem látott mértékű győzelmet ért el a választásokon, azóta azonban nekilátott a független intézmények felszámolásának. Előbb kinevezte a „simulékony” Schmitt Pált köztársasági elnöknek, majd ki kellett függeszteni a közintézmények falára a Nemzeti Együttműködés Nyilatkozatát, amely szerint – írja a lap – az „ország csak most nyerte el valódi függetlenségét, holott már húsz éve demokrácia van”.
A cikk ezek után leírja, hogy csak a Fidesz delegáltjaiból áll az új médiahatóság, amelynek soha nem látott hatalma lesz az online és a nyomtatott média, valamint a tévék és a rádiók fölött. A testület olyan megfoghatatlan szempontok szerint vethet ki horribilis összegű büntetéseket, mint „az emberi méltóság megsértése” – erre már a média is riadót fújt, aminek jeleként több lap üres címlappal jelent meg.
„A bűnlajstrom itt nem ér véget” – írja az Economist, majd felidézi, hogyan herélte ki rövid úton a Fidesz az Alkotmánybíróságot, miután a testület az alaptörvénnyel ellentétesnek minősítette a 98 százalékos különadóról szóló törvény egy részét. A kormány extra adókat terhelt több ágazatra „elbizonytalanítva a befektetőket”, „lerohanta a nyugdíjpénztárakat”, és „eltakarította a Költségvetési Tanácsot, amely független felügyelője volt a büdzsének, igaz, ennek legalább lesz utódja” – fogalmaz a cikk. Azt már csak mi tennénk hozzá, hogy az utódszervezet a „hihetetlenül független” Állami Számvevőszék elnökéből, a „simulékony” Schmitt Pál kinevezettjéből és egy harmadik személyből fog állni, így garantált, hogy a kormány által adott kottából játszik majd.
Csak nagyobb balhé ne legyen
Az ellenzék és civil szervezetek abban bíznak, hogy az EU-elnökség alatt nem mer drasztikus lépéseket tenni a kormány, hiszen a figyelem középpontjában lesz. „Brüsszelnek éppen elég baja van, a következő hat hónapra az a cél, hogy csak nagyobb balhé ne legyen” – mondja egy név nélkül nyilatkozó uniós tisztviselő a lapban, hozzátéve, hogy „a kormány egyértelmű felhatalmazást kapott a változásra”.
Mindeddig az MNB elnöke volt az egyetlen, amely ellenállt a Fidesz gőzhengerének, bár a kormány most úgy akarja átalakítani a jegybanki alapkamatról döntő Monetáris Tanácsot, hogy ott a kabinet akarata érvényesüljön. Emiatt már Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke is bírálta Magyarországot.
Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.
Költséghatékony és magas minőségű szolgáltatások érhetők el, akár a teljes munkavállalói körre, akár csak a kulcspozícióban lévő alkalmazottakra.
Az elektronikus aláírásoknak egyre nagyobb a szerepe, de a különböző típusok közötti különbségek nem mindig egyértelműek.
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
A Tisztelet Társasága alapítója hosszú betegség után halt meg, 54 éves volt.