szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarország politikai és gazdaságpolitikai kockázatai még mindig számottevően nagyobbak Lengyelországéinál, ám folyamatosan erősödnek a lengyel államháztartási kilátásokkal kapcsolatos aggodalmak is - áll londoni felzárkózó piaci elemzők pénteki helyzetértékeléseiben.

Az Eurasia Group nevű globális pénzügyi és politikai kockázatelemző csoport londoni szakértőinek pénteken kiadott összehasonlító tanulmánya szerint egyre nagyobb piaci aggályok övezik a lengyel költségvetési reformprogramot, miközben a Magyarországgal kapcsolatos befektetői hangulat javult az elmúlt napokban.

A cég elemzői "meglepőnek" nevezik a hangulati fordulatot, amelyben megítélésük szerint szerepe van "a Fidesz-döntéshozók" legutóbbi nyilatkozatainak a széles körben várt költségvetési és szerkezeti reformprogramról. Az Eurasia szerint a nyilatkozatok nyomán erősödik az a hit, hogy a magyar kormány komoly reformtervekkel áll elő.

A ház szerint tényező lehet a Magyarországgal szembeni piaci hangulat javulásában az is, hogy a kormány az EU-bizottsági bírálatok nyomán "késznek mutatkozik" az "ellentmondásos" médiatörvény módosítására, és ez azt a jelzést küldheti, hogy Brüsszel - valamint Magyarország soros EU-elnöki tisztsége - "valamelyest enyhít" a kormány "elrugaszkodottabb" intézkedésein. Ez különösen fontos, tekintettel arra, hogy az EU-bizottság jelenleg vizsgálja a Fidesz-kormány által az energiaipari, kiskereskedelmi és pénzügyi szektorra kirótt "válságadókat" is - hangsúlyozzák pénteki elemzésükben az Eurasia londoni szakértői.

Mindeközben a lengyel kormány terveinek vagy előrelépésének hiánya a költségvetés-szerkezeti konszolidációban most már elkezdte aggasztani a piaci szereplőket. Nemcsak arról van szó, hogy a lengyel költségvetési konszolidáció erőteljesen ciklikus - vagyis jelentős lefelé ható kockázatok terhelik abban az esetben, ha a gazdasági növekedési előrejelzések csalódást keltőnek bizonyulnak -, hanem arról is, hogy a bevételi hiányok áthidalása túlzottan függ az adósságpiaci értékesítésektől és a külföldi befektetőktől.

Jobb a magyar irányvonal?

Ebben a helyzetben Magyarország gazdaságpolitikai irányvonala egyes befektetők szemében jobbnak tűnik a lengyellel összehasonlítva - áll az Eurasia Group pénteki londoni elemzésében. A cég szerint mindazonáltal a lengyel kormánynak "igenis van" megfelelő költségvetési reformprogramja, és vannak "hiteles, a piacot értő gazdaságpolitikai döntéshozói (Jacek) Rostowski pénzügyminiszter és (Marek) Belka jegybankelnök személyében".

Az Eurasia szerint Lengyelországban "nem a populista gazdaságpolitika jelenti a kockázatot, mint Magyarországon", hanem a politikai időzítés, mivel a nagyobbik kormánypárt (PO) politikai stratégái az őszi választások utánig szeretnék halogatni a fájdalmas reformlépéseket, abban a reményben, hogy a párt abszolút többséget szerezhet a parlamentben.

Magyarországon ezzel szemben "a történet másról szól". Az Eurasia Group elemzőinek vélekedése szerint a Fidesz erőteljes többsége ellenére valószínűtlen, hogy a magyar kormány "hajlandó, vagy technikailag képes lesz mély, érdemi reformokra" a közeljövőben. "Nem várunk mély, szerkezeti jellegű reformokat olyan területeken, mint az egészségügy, az oktatás, a közlekedés és a közigazgatás (...), a kormány valószínűleg folytatja a költségcsökkentést a közszférában, különösen az egészségügyben és a nyugdíjrendszerben, de ez különbözik a szerkezeti átalakítástól" - írták pénteki elemzésükben az Eurasia Group londoni szakértői, akik szerint a gazdaságpolitikai kockázatok még mindig Magyarországon a nagyobbak.

A ház felidézi, hogy a Fidesz "megszabadult" a költségvetést felügyelő testülettől, ami az elemzés szerint azt jelenti, hogy "nincs többé semmilyen hiteles, technikai jellegű, független ellenőrzés az ország költségvetési és szerkezeti reformprogramja felett". Az Eurasia szerint emellett a jegybank függetlenségét is "valószínűleg még inkább kikezdi" az új monetáris tanácsi tagok kiválasztása, és folytatódnak az olyan, "a piaci szempontból negatív" gazdaságpolitikai intézkedések, mint például a magánnyugdíj-pénztári rendszer "államosítása", vagy "a külföldi befektetők széles körét feldühítő válságadók". A tényleges kockázat így az, hogy a magyar kormány reformprogramja elmarad a várakozásoktól - áll a cég pénteki londoni elemzésében.

A Barclays véleménye

A Barclays Capital, az egyik legnagyobb citybeli befektetési bankcsoport helyzetértékelése szerint ugyanakkor a lengyel kormánynak nincs életképes, az államadósság növekedésének megakadályozására alkalmas közfinanszírozási reformterve. A ház felzárkózó piaci elemzői szerint ennek következménye valószínűsíthetően a nagyarányú kormányadósság-kibocsátás folytatódása lesz.

A Capital Economics, az egyik legnagyobb londoni befektetési-pénzügyi tanácsadó csoport pénteki elemzése szerint a lengyel államháztartási hiány, amely tavaly elérte a hazai össztermék (GDP) 7,9 százalékát, az idén várhatóan 6,5 százalékra csökken, ám a lengyel kormány "felsőbb vezető körei általánosságban nem mutatnak hajlandóságot" a közfinanszírozási rendszer rendbetételét szolgáló érdemi lépésekre, valószínűleg a választások előtti "helyezkedés" miatt.

A ház szerint Lengyelország szerencséje, hogy az euróövezeti válság miatt a halmozódó lengyel ikerdeficit "nem tűnt fel (az EU) radarernyőjén", de a lengyel döntéshozók "szerencsejátékot űznek", és ha az ország Kelet-Európa "sztárteljesítője" akar maradni, akkor mély költségvetési és szerkezeti reformokra van szükség. A minap a Fitch Ratings hitelminősítő ugyan megerősítette az elsőrendű, "A mínusz" szintű lengyel adósosztályzatot, ehhez fűzött elemzésében azonban "fenntarthatatlannak" nevezte a jelenlegi lengyel közfinanszírozási folyamatokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hírszerző/FH Gazdaság

GKI: A nagyobb GDP is csökkentette a hiányt

A vártnál magasabb GDP-nek köszönhető az egytized százalékkal alacsonyabb tavalyi hiány, a tervezett 3,8 százalékos deficit teljesülése elsősorban az önkormányzatok hiányadatától függ - áll a GKI Gazdaságkutatónak a Független Hírügynökség kérésére készített gyorselemzésében.

MTI Vállalkozás

Éled a remény a kkv-szektorban

A BellResearch kutató- és tanácsadócég kutatása szerint a megkérdezett mintegy ezer cég döntéshozói továbbra is a körbetartozást látják a legnagyobb problémának, de míg egy évvel korábban 91 százalékuk, most 85 százalékuk említette kritikus jelenségként a körbetartozást.