szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Csökkentheti a jövőbeni pénzügyi válságok előfordulási valószínűségét és különösen a súlyosságát az a hat új EU-jogszabály, amelyeket magyar elnökségi prioritásként várhatóan még e félévben elfogadnak az Európai Unió intézményei, azaz a tagországok kormányait képviselő Tanács és az Európai Parlament – közölte Kármán András, a Nemzetgazdasági Minisztérium adó- és pénzügyi szabályozásért felelős államtitkára, a témával foglalkozó EU-tanácsi munkacsoport elnöke.

Minden jogszabály, mechanizmus "annyit ér, amennyit betartanak belőle" – mondta Kármán András. Emlékeztetett, hogy az unióban a költségvetési fegyelem és koordináció megerősítését a görög államadóssági válság kezelésekor határozták el. Határozott cél volt az is, hogy az euróövezet hitelességét helyreállítsák.

Az uniós tagországok felismerték, hogy olyan mechanizmusra van szükség, amely nem kizárólag a költségvetési hiányokra és politikákra koncentrál, hanem a makrogazdasági egyensúlytalanságok kezelésére is kiterjed.

Kármán András. Megelőzési munkák
ngm.gov.hu

A reformokkal kapcsolatos politikai munkát az EU-tagországok állam- és kormányfői tanácsának elnöke, Herman Van Rompuy vezette munkacsoport végezte el. A tárgyalások során született politikai megállapodást önti jogi formába a szóban forgó hat jogszabály.

Az ezeket tárgyaló – Kármán András vezette – team a munka jelentős részén már túlvan. A csoportnak a magyar elnökséggel egybehangzóan az a célja, hogy a jövő heti pénzügyminiszteri ülésen előzetes megállapodást érjenek el a 27 tagállam között, június végéig pedig az Európai Parlamenttel is.

A hat jogszabályról az államtitkár elmondta, hogy azok közül kettő az EU stabilitási és növekedési paktumának reformját tartalmazza. Egyikük az úgynevezett megelőző ágra vonatkozik, amikor a költségvetési hiány az adott országban még nem éri el a 3 százalékos tűréshatárt. A másik a kiigazító ágat erősíti, azaz olyankor alkalmazzák majd, ha egy-egy ország már a túlzott deficit miatti eljárás alatt van.

Egy harmadik jogszabály a költségvetési eljárások szankcióit tartalmazza. Ezzel kapcsolatban újdonság, hogy ezentúl már nemcsak 3 százalék fölötti államháztartási hiánynál szankcionálhat az EU, hanem már az előtt, a preventív ágban is (kamatozó betét formájában). Később a bírság a hiánycéltól való jelentős eltérés és az ajánlások ismétlődő nem teljesítése esetén akár a bruttó össztermék (GDP) 0,5 százalékát is elérheti.

A következő jogszabály egy tanácsi direktíva lesz, amely a nemzeti költségvetési keretrendszerek minimumelvárásait tartalmazza. Olyan, a költségvetési tervezést, átláthatóságot és végrehajtást támogató szabályozásról van szó, amelynek a nemzeti jogrendszerben kell megjelennie. Ez a jogszabály egyebek között statisztikai adatok közlési gyakoriságáról, prognózisok készítéséről rendelkezik, valamint olyan úgynevezett numerikus fiskális szabályok (adósságra, hiányra, kiadásokra vonatkozó szabályok) alkalmazására kötelezi a tagállamokat, amelyek segítik az uniós adósság és deficit-előírások teljesítését.

Két további jogszabály a makrogazdasági egyensúlytalanság témájáról szól. Egyikük a túlzott deficiteljárás mintájára felállít egy túlzott egyensúlytalansági eljárást - fogalmazott Kármán András. Ez a folyamat egy 8-10 mutatón alapuló gyorsértékeléssel kezdődik, amelyben várhatóan helyet kap más mutatók mellett a folyó fizetési mérleg egyenlege, a reálárfolyam, a külső adósság szintje. Ezt követően a problémásnak tűnő pontokról mélyebb elemzés készül, és ha az is túlzott makrogazdasági egyensúlytalanság meglétét állapítja meg, a tanács ajánlásokat ad ki. Amennyiben az ajánlásokat az adott ország ismétlődően nem követi, az ide tartozó másik jogszabály alapján szankciókkal sújtható, például a tervek szerint a GDP 0,1 százalékát is elérő pénzbírsággal.

Kármán András elmondta, hogy pénzbírságot a jelenlegi szabályozás alapján és ezután is csak az euróövezeti országokra lehet kiszabni. Az övezethez nem tartozó államok esetében is terveznek azonban szankciókat, az uniós támogatások felfüggesztését, de ennek a jogszabályi hátterét nem most, hanem a strukturális EU-politikára vonatkozó szabályozás keretében - várhatóan a következő, 2013 utáni sokéves keretköltségvetés tárgyalása során - teremtik majd meg.

A jogszabályok közül négyben a Tanáccsal együtt dönt az Európai Parlament. Ezek közé tartoznak a szankciós jogszabályok, a makrogazdasági egyensúlytalanságról szóló jogszabály és a preventív ághoz tartozó új szabályozás. A korrektív ágra vonatkozó szabály jóváhagyásához pedig a tagországok között kell teljes egyhangúság.

A csomag újdonságai között Kármán András a prevenció szerepének megnövelését nevezte az egyik legfontosabbnak. Rámutatott: a mostani válság egyik tapasztalata az, hogy a tagállamok erősebb költségvetési pozícióban lehettek volna, ha a válság előtti, "jó időkben" az államháztartási hiányt a kötelezően előírtnál alacsonyabban tartják.

Másik tanulság, hogy jobban figyelni kell a GDP-hez képest legfeljebb 60 százalékban meghatározott adósságcélra. Ezért jelenik meg a korrektív ágban az úgynevezett numerikus adósságszabály, amely szerint az államadósságot évente a 60 százalék fölötti adósságrész egyhuszadával csökkenteni kell. Ezzel a túlzott deficiteljárás mintájára (bár formailag nem alakítottak ki új procedúrát, de tartalmában) lényegében egy túlzott adósságeljárás is létrejön.

A költségvetési szabályok nemzeti jogszabályokban való megkövetelése és a gazdasági egyensúlytalanságra vonatkozó eljárás is az új rendszer újítása lesz - hangoztatta az uniós munkacsoport magyar elnöke.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu/MTI Gazdaság

Gazdaságpolitika: az államtitkár szerint erre gondol a kormány

Kármán András, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára a Raiffeisen Bank befektetői konferenciáján tartott előadásában az új gazdaságpolitika néhány konkrétumával is szolgált. Egyebek mellett beszélt a növekedési célokról, adókról, takarékossági lépésekről, a gazdaságfinanszírozásról, a foglalkoztatásról és a nyugdíjpénztárakról is.

MTI Gazdaság

Kármán: csak 2013-tól lesz egykulcsos jövedelemadó

Októberben csökkenhet a pénzpiacokon tapasztalt feszültség, ami kedvezően hathat a forint svájci frankkal szembeni árfolyamára − mondta Kármán András, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára a Magyar Nemzet szerdai számában megjelent interjúban.

MTI Gazdaság

IMF: idén egy, jövőre 2,5 százalékos GDP-növekedés

A Nemzetközi Valutaalap 2010-re egy százalékos bruttó hazai termék (GDP) növekedést, és az idei év végére 3,75 százalékos inflációt, a fizetési mérlegben többletet vár Magyarországon, 2011-re pedig 2,5 százalékos gazdasági növekedéssel számol - mondta Christoph Rosenberg, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) magyarországi tárgyalódelegációjának vezetője a nemzetközi pénzintézet éves gazdaságpolitikai konzultációjának lezárásaként tartott hétfői sajtótájékoztatón Budapesten a Nemzetgazdasági Minisztériumban.