A hetilap példának okáért részletesen elemzi az Erste Bank Hungary, illetve a távozó Papp Edit elnök-vezérigazgató esetét, és a felmerült esetleges jelöltek névsorát. A lap szerint "amint eldőlt, hogy a magyarországi Erste Bank topvezetői széke május végével megüresedik, nem kellett sokat várni, hogy izgalmas jelöltnévsor álljon össze. Erős János volt MFB-vezér, Simor András jelenlegi jegybankelnök, Bajnai Gordon ex-kormányfő és Farkas Ádám volt felügyeleti elnök is komolyabban szóba került Papp Edit távozó elnök-vezérigazgató lehetséges utódjaként. "Ma már úgy tűnik, a felsoroltak egyike sem lesz a magyar leánybank első számú vezetője, jóllehet a Figyelő úgy tudja, az elmúlt hetekben e négyfős listáról legalább két jelölt felkérését hosszasabban fontolgatta az osztrák bankcsoport vezére" - írja a hetilap.
Papp Edit távozása kapcsán a lap kitér arra: "Nehéz belelátni, történt-e valami rendkívüli az Ersténél. Egy biztos: a tavalyi eredmény gyengére sikeredett, a 2009. évi 23,6 milliárd forintos nyereség 2010-re gyakorlatilag lenullázódott, mindössze 100 millió forint lett a plusz. Ez persze nem volt egyedi jelenség a hazai bankszektorban, és több okra is visszavezethető, ám a 48,8 milliárd forintról 67,8 milliárd forintra duzzadó céltartalékképzés mindenképpen rossz üzenet."
A lap szerint nem tudni, hogy Andreas Treichlnél, az anyabank elnök-vezérigazgatójánál mikor telt be a pohár; a lehetséges indokok között több konkrét egyedi nagy ügyet is kiemeltek - egyebek közt egy friss, idei konfliktust. "A történet egy külön misét is megérne, de röviden talán elég annyi: egy 20 milliárd forint feletti hitelről van szó, amelyet az Erste szervezett, de felesben beszállt az MKB is" - állítja az újság. A Figyelő emellett részletesen kitér a CIB Banknál és a Raiffeisen Banknál történtekre is.
A cikkírók megállapítják: a hazai bankszektor vezetői pozícióiban tehát éppen jönnek a külföldiek, és mennek a magyarok. Mindebből persze még nem következik, hogy az Ersténél is szükségképpen külföldi lesz az új vezér. Ezt a véleményt természetesen a hazai szakemberek is osztják, de azt is megállapítják, hogy a jelenlegi klíma a külföldieknek kedvez - írja a lap.
A Figyelő cikke végezetül megállapítja: "A legjobb ügyfelekért, a nagy multikért már versenyeznek a bankok, de a kis- és középvállalkozások nem kapnak hitelt, a lakosság pedig nem is kér." A külföldi bankárok jellemzően azért kevésbé kockázatéhesek, mert folyton cserélődnek. Érdekeltségi rendszerük inkább az anyacég igényeinek kielégítéséhez kötődik, ebből fakadóan inkább banktisztviselők, mint kreatív, színes üzletépítők - olvasható a Figyelőben.