szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A GKI Gazdaságkutató Zrt. az Ingatlan és Befektetés című szakfolyóirat támogatásával felmérte vállalatok, ingatlanfejlesztők, forgalmazók és tanácsadók, valamint a lakosság ingatlanpiaci terveit, szándékait és kilátásait. A piac mintha fordulóponthoz közeledne: az árak már nem esnek tovább, de még nőni sem tudnak.

A GKI fővárosi ingatlanpiaci indexének értéke 2011 áprilisában 101,2, ami jóval kedvezőbb az előző, 2011. januári megkérdezés során kapott értéknél (94,5). Az index értéke elérte, sőt kissé meg is haladta a kétezres évek átlagát. A mostani felmérés során kapott eredmény 6 ponttal alacsonyabb a válság kitörése előtt mért értéknél, de mintegy 17 ponttal magasabb a 21 hónappal ezelőtti „történelmi” mélypontnál.

Az egy negyedévvel ezelőtti megkérdezéshez képest határozottan javultak a kilátások az iroda- és a raktárpiacon, s kissé az üzlethelyiségek piacán is. Az iroda- és a raktárpiacon a megfelelő indexértékek kissé meghaladják a kétezres évek átlagát jellemző szintet. A lakáspiacon csak hibahatáron belül javultak a kilátások. Idén áprilisában az ingatlanfejlesztők – a lakáspiac kivételével – derűlátóbbak, mint az ingatlanforgalmazók és tanácsadók.

GKI

A GKI fővárosi ingatlanpiaci indexe szintetizálja az egyes részpiacok (a lakás-, az iroda-, üzlethelyiség- és a raktárpiac) várható helyzetét, s ezzel összefoglaló képet ad az ingatlanpiacról. Az index és a részindexek a piaci szereplők jövőre (a következő egy évre) vonatkozó kilátásait és várakozásait jellemzi. A 100-as érték reprezentálja a hosszú távú piaci átlagot. A 100 feletti értékek az ennél kedvezőbb, a 100 alatti értékek az ennél kedvezőtlenebb kilátásokat fejezik ki.

 

GKI


Irodapiac. Az irodapiaci átlagos kihasználtság Kelet-Magyarországon, illetve a fővárosban már csak a pesti oldalon csökkent tovább. Az irodapiac összesített megítélése – a 2010. júliusi és októberi romlás után – 2011 januárjában javult. A mostani felmérés során – a nyugati országrész kivételével – ismét javuló megítélésekkel lehetett találkozni. Az ingatlanfejlesztő és forgalmazó vállalkozások a következő 12 hónapban a fővárosban és Nyugat- Magyarországon némi javulásra számítanak. A fővárosra vonatkozó 2011. áprilisi várakozások valamelyest jobbak az egy negyedévvel ezelőttinél.

Az üzlethelyiségek piaca. A belföldi vásárlóerő – elsősorban a magas hitelterhek miatt – egyelőre nem túl erőteljes, de azért 2011-ben már némi élénkülés várható a kiskereskedelmi forgalomban. Idén több új kapacitás is belépett, vagy belép a piacra, így a verseny intenzitása semmit sem csökken. Az üzlethelyiségek piacának megítélése országos átlagban nem változott az előző negyedévi megkérdezéshez képest.

Az ingatlanokkal foglalkozó cégek válaszadói a következő egy évre – országos átlagban – lényegében változatlan piaci helyzetet jeleznek előre. A fővárosban e várakozások szignifikánsan kedvezőbbek, mint voltak 2011 januárjában.

A raktárpiac. A raktárpiac értékelése országos átlagban nem változott érdemben a korábbi felméréshez képest. Ugyanakkor a fővárosban határozott javulás, míg vidéken további romlás következett be. A logisztikai ingatlanpiac visszaesése megállt, de élénkülés egyelőre nem tapasztalható. Az ingatlanos cégek szerint a következő 12 hónapban várhatóan stagnáló piaci helyzet valószínű. Az ingatlanosok várakozásai 2011 áprilisában kedvezőbbek az egy negyedévvel korábbinál.

Az építési telkek piaca. A telekpiacot érintő összesített helyzetértékelés 2009 októbere óta felmérésről-felmérésre csak enyhén változik, most is csak a hibahatárt éppen meghaladó mértékű romlást regisztráltak. Az egyetlen régió Nyugat-Magyarország, ahol javult e részpiac megítélése, azaz a túlkínálat valamelyest csökkent. Az ingatlanos cégek a következő egy évre változatlan helyzetet jeleznek előre a fővárosban és környékén valamint a Dunántúlon, az ország keleti felében némi javulás elképzelhető.

A lakáspiac. A magyarországi lakáspiaci helyzetértékelések az előző negyedévhez képest alig változtak, némi javulás volt érzékelhető a budai zöldövezetben és a fővárosi családi házas területeken. Kelet-Magyarországon a családi házak kivételével általában romlott a helyzet. Nyugat-Magyarországon csak a családi házak esetében volt némi romlás érzékelhető.

Fazekas István

A válaszadó ingatlanfejlesztő és forgalmazó vállalkozások a következő 12 hónapban a maihoz képest nem várnak jelentős változásokat, azaz a lakáspiaci fellendülés a megkérdezettek szerint még várat magára. E vélekedés érthető, hiszen a keresletet visszafogja, hogy a lakosság jövedelmi helyzete csak egy szűk körben javul, a bankok hitelezési aktivitása kicsi és magán a lakáspiacon is sok a bizonytalanság (a devizahiteleseket segítő csomag konkrét tartalma és annak megvalósítási módja, az új építéseket támogató esetleges intézkedések, stb.) Emellett az is érdekes lehet, hogy a potenciális fizetőképes vásárlók mikor érzik úgy, hogy a lakásárak már nem csökkennek tovább, mikor kezdenek vásárolni.

A 2011. áprilisi felmérés eredményei szerint a lakásépítésre és -vásárlásra vonatkozó lakossági várakozások a biztos szándékú körben emelkedést, a valószínű szándékú körben azonban csökkenést jeleznek. A két információ együttesen minimális javulásként értékelhető, de a biztos válaszok alacsony száma miatt az eredményt fenntartással kell kezelni. Mind a lakásfelújítást és korszerűsítést a következő 12 hónapban biztosan tervezők, mind az ezt valószínűsítők aránya kismértékű csökkenést mutat az előző negyedévhez képest.

Árak, bérlet díjak. Az új lakóingatlanok árában alapvetően stagnálás várható. A használt ingatlanoknál még további áresések valószínűek, de a korábbiaknál általában kisebb mértékűek.

A következő 12 hónapra vonatkozó átlagos árcsökkenési prognózis Nyugat-Magyarországon az egy negyedévvel ezelőtti átlagértékhez képest egy keveset nőtt, a másik két vizsgált körzetben a változás hibahatáron belüli. Továbbra is igaz, hogy a legnagyobb mértékű árcsökkenés mind a fővárosban, mind vidéken a panellakások esetében valószínűsíthető. A piac árakban való alkalmazkodása a válaszadók szerint tehát teljesen még nem fejeződött be, de – talán a nyugati országrész kivételével – lecsengőben van.

Az irodák és az üzlethelyiségek bérleti díjai a következő 12 hónapban várhatóan nem emelkednek, a logisztikai ingatlanok esetében még elképzelhető, enyhe, 1 százalék körüli további csökkenés.

Horváth Szabolcs
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

GKI: évek óta nem volt ilyen mélyen a magyar üzleti bizalom

A GKI-Erste konjunktúraindex (szezonális hatásoktól megtisztított) értéke márciusban – miután februárban elérte lokális csúcspontját –, jelentősen esett. A GKI (által az EU támogatásával végzett felmérés szerint az üzleti várakozások – melyek utoljára tíz éve voltak a 2011. februárihoz hasonlóan kedvezőek –, márciusban minden ágazatban érezhetően romlottak. A fogyasztók várakozása pedig – mely a választásokkal is összefüggő magas szintről 2010 októbere óta lassan, de folyamatosan csökken – márciusban kifejezetten zuhant.

hvg.hu Gazdaság

GKI-felmérés: csökkennek az üzleti kockázatok

A nagyvállalatok a középvállalkozásokhoz képest összességében nagyobb mértékben számítanak a kockázataik csökkenésére, esetükben az átlagos kockázati index -19 pont, míg a közepes cégeknél -13 pont.

hvg.hu Gazdaság

GKI: Nem lesz a nyereségadó-csökkentésből béremelés

Egyes kormányzati vélemények szerint a társasági nyereségadó 2010. közepi csökkentése (a 10 százalékos kulcs érvényesülési határának 50 millió forintról 500 millió forintra emelése) megteremtette a pénzügyi fedezetet a bérek akkora emeléséhez, hogy az szja-szabályozás idei változása ellenére ne csökkenjen a dolgozók nettó keresete Ez a feltételezés azonban téves – állítja a GKI Gazdaságkutató Zrt.

Gazdaság

GKI: a kormány három súlyos gazdasági bajjal küszködik

A GKI Gazdaságkutató Zrt. előrejelzése szerint 2011-ben a kormány arra kényszerül, amit eddig el akart kerülni: egy strukturális változtatásokat ígérő programot kell megvalósítania. A magyar gazdaságpolitika a Széll Kálmán-terv meghirdetésével 10 hónap után jutott el azoknak a kérdéseknek a feltételéig, amelyekre adott válaszokkal 2010 nyarán kellett volna előállni.