szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A japán kötvénybefektetők nagy többsége attól tart, hogy Görögország adósságtörlesztéseinek átstrukturálására kényszerül, és jelentős hányaduk szerint ez már az idén bekövetkezhet - derül ki az egyik legnagyobb londoni befektetési bankcsoport pénteken ismertetett új felmérésében.

A Barclays Capital rendszeresen méri a globális adósságfinanszírozás szempontjából alapvető fontosságú japán intézményi befektetői kör hangulatát. A héten elvégzett legújabb vizsgálat során a ház azt a kérdést tette fel a felmérésbe bevont japán kötvénybefektetőknek, hogy számolnak-e a görög adósságátrendezés lehetőségével, és a megkérdezettek 81 százaléka igennel válaszolt.
 
Arra a kérdésre, hogy mikorra valószínűsítik ennek bekövetkeztét, a relatív többség - 43,8 százalék - azt mondta, hogy már 2011-re, és csak 18,8 százalék vélekedett úgy, hogy Görögország 2013-ig vagy még tovább kihúzza az adósságtörlesztési menetrend átalakítása nélkül. A körkérdésbe bevont japán intézményi kötvénybefektetők 78 százaléka válaszolt igennel arra a kérdésre, hogy a görög adósságátrendezés negatív hatással járhat-e az európai gazdaság egészére.

A Barclays Capital értékelése szerint az, hogy a megkérdezett befektetői kör több mint 40 százaléka már az idei évre várja a görög adósságátrendezést, arra vall, hogy a piac most már "határozottan reális kockázatnak tekinti" Görögország adósságtörlesztési menetrendjének átstrukturálását. A ház saját elemzői is arra a következtetésre jutottak nemrégiben kiadott  helyzetértékelésükben, hogy Görögország előbb-utóbb adósságátrendezésre kényszerül.       

A Barclays Capital a görög kilátásokról minap összeállított átfogó elemzésében annak a véleményének adott hangot, hogy a görög államháztartási konszolidációs program nem érte el a kitűzött célokat. A cég azzal számol, hogy a GDP-arányos görög közadósság-ráta az idei év végére eléri a 153 százalékot, és a ház elemzői szerint Görögországnak "irreálisan alacsony" piaci kamatra lenne szüksége adósságdinamikája stabilizálódásához 2013 - a jelenlegi külső pénzügyi támogatási program kifutása - után.

A Barclays Capital londoni szakértői szerint Görögország már elérkezett arra a pontra, ahol "szinte minden reális forgatókönyv" alapján fenntarthatatlanná vált adósságdinamikája, és így "megkezdődött a visszaszámlálás" a görög adósságátrendezés felé. Más nagy londoni házak szerint ugyanakkor a görög adósság-átütemezés kockázatai meghaladnák az előnyöket, például a tovagyűrűző hatások akár több százmilliárd eurós bankveszteségeket is okozhatnának.

A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni kutatási és elemző részlegének  (BofA Merrill Lynch Global Research) minapi adósságpiaci elemzése szerint a görög adósságátrendezés még mindig elkerülhető, ha a reformfolyamatnak sikerül újabb lendületet adni, viszont a görög adóssághelyzet fenntarthatóságát önmagában egy esetleges átstrukturálás sem garantálná. A ház londoni elemzői által kidolgozott forgatókönyvek közül a legrosszabb azt feltételezi, hogy a görög átütemezés járványszerűen tovaterjedne, és Írország, Portugália és Spanyolország is adósságállománya átalakítására kényszerülne.

Az euróövezeti periféria szuverén kötvényadósságának kitett európai bankrendszerek teljes vesztesége a BofA Merrill Lynch Global Research londoni elemzőinek becslése szerint ebben az esetben 534 milliárd dollárnak felelne meg, és a német, a brit és a francia bankrendszer veszteségei egyenként 100 milliárd dollár felett lennének.

Az egyik vezető londoni piaci adatszolgáltató csoport, a CMA DataVision nemrégiben összeállított legfrissebb kimutatása szerint Görögország változatlanul a világ legkockázatosabb adósa. A cég idei első negyedévi listáján  Görögország megtartotta az előző negyedévben Venezuelától átvett első helyét a törlesztési leállástól leginkább fenyegetett államadósok sorában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!