A bankszektorra kivetett adó mégsem lesz része a második görög mentőcsomagnak – jelentette az euróövezeti csúcsértekezlet előkészítésében közreműködő meg nem nevezett forrásokra hivatkozva a Reuters. Ez elég meglepő fordulat lehet azok után, hogy a körvonalazódó megállapodás egyik alappillérének éppen a bankadó bevezetése látszott.
Görög jelképek. Isteni segítség kellene
AP
A probléma megoldását kizárólag a görög adósság átstrukturálása jelentené a legtöbb szakértő szerint. A németek hozzájárulnának, hogy Athén több időt kapjon a visszafizetésre, ami gyakorlatilag azt jelentené, hogy a jelenlegi hiteleket továbbgörgethetnék újabb kötvények kibocsátásával. Ezt akarnák a nagy magánbefektetők és a nagy bankok, amelyek részt vennének az átütemezésben.
Az Európai Központi Bank azonban erősen ellenzi ezt a megoldást, valószínűleg a nemzetközi hitelminősítők sem mutatnának nagy lelkesedést az új helyzet láttán, ami pedig alááshatná a befektetők bizalmát és az eurót magát.
Egy másik forgatókönyv szerint úgy vonnák be a privát befektetőket a segélycsomagokba, hogy bevezetnének egy új bankadót. De ez nagyon népszerűtlen lenne a bankok körében. Úgy látszik, hogy ezt a szcenáriót máris elvetették.
Lekonyult az euró. Így reagált a devizapiac Juncker nyilatkozatára
fxstreet.com
Így már annak a valószínűsége is növekszik, amit a BDO nemzetközi pénzügyi szolgáltató cég egyik vezetője tanácsolt a helyzetet elemezve, azaz, hogy fel kellene függeszteni az eurózóna eladósodott országainak tagságát, ha el akarják kerülni a teljes európai pénzügyi összeomlást. Tim Kirk, a BDO pénzügyi szolgáltató részlegének vezetője szerint a mai eurócsúcson gyorsan el kell jutni a cselekvésig a görög adósságválságra adott egyszerű választól, s a fókusznak ezután a spanyol és az olasz kockázatokra kell irányulnia, hogy megerősödjenek és visszatérjenek a növekedéshez.
A BDO partnere szerint a bankadó önmagában nem eredményez elegendő pénzt, s főleg nem orvosolja az alapproblémát. (Ezzel a jelek szerint az EU döntéshozói is egyetértenek.) A tagság átmeneti vagy folyamatos felfüggesztése azonban lehetővé tenné a bajba jutott országoknak, hogy újraértékeljék adósságaikat és javítsanak a versenyképességükön. A bankoknak és a szabályozó hatóságoknak sürgősen el kell kezdeni a beavatkozások kiterjedtségének meghatározását. És nem csak azokét, amelyek pozitív hatással lehetnek, hanem például azt is, hogy miként terítik szét a visszafizethetetlen államadósságokat – vélekedett Kirk.
Ez a gondolat biztosan más fejében is megfordulhatott azután, hogy Jean-Claude Juncker, az Eurócsoport elnökének ma délelőtti nyilatkozata szerint nem zárható ki a részleges államcsőd Görögországban.