szerző:
ecoline.hu
Tetszett a cikk?

Befut néhány ütős adat a héten, de a piac feltehetően nem ezekre, hanem arra figyel majd, miként reagálnak a világgazdaság meghatározó szereplői az egyre erősebb pánikra. A hét kínálatából a hazai és a kínai inflációs mutatókat, a francia GDP-becslést és az amerikai mérlegadatokat emelhetjük ki.

A hét legfontosabb hazai makroadata a júliusi infláció lesz, amely csütörtökön jelenik meg a KSH honlapján. Az éves ráta az áprilisi 7,7 százalék után májusban 3,9 százalékra, júniusban pedig 3,5 százalékra csökkent, és a konszenzus szerint az év hetedik hónapjában is 3,5 százalékon maradt. Az adat egyre közelebb kerül 3 százalékos jegybanki célszinthez; az elemzők többsége ugyanakkor nem győzi hangsúlyozni: kamatcsökkentésre egyelőre nem kell számítanunk.

A KSH naptárában a hét első bejegyzése kedd: statisztikai hivatalunk ekkor teszi közzé a kereskedelmi szálláshelyek első félévi adatait, valamint a júniusi külkereskedelmi termékforgalomra vonatkozó első becslést. Ami a korábbi adatokat illeti: 2011. január–májusban a kereskedelmi szálláshelyeken a vendégek és a vendégéjszakák száma egyaránt 4 százalékkal haladta meg az előző évi szintet, a szálláshelyek árbevétele pedig 7,5 százalékkal nőtt. A külkereskedelmi mérleg aktívuma májusban 730,1 millió euró volt, a piac júniusra is hasonló mértékű többletet valószínűsít. A pénteki részletes júniusi ipari adatsorból kiderül, mi magyarázza a vaskos negatív meglepetést keltő júniusi adatot: az előzetes becslés szerint – munkanaphatástól megtisztítva – a hatodik hónapban mindössze 1 százalékos volt az éves szintű növekedés.

Nyugat-Európa: német infláció, francia GDP

Az öreg kontinens boldogabb felén sem a makroadatokra fog figyelni a piac. A Sentix hétfőn teszi közzé befektetői bizalmi indexe augusztusi értékét. A mutató júliusban a júniusi 3,5-ről 5,3-ra emelkedett; az elemzők szerint augusztusban visszatér a két hónappal korábbi szintre (a konszenzus 3,6).

Hétfőn kiderül az is, mennyi volt Svájcban a munkanélküliek aránya az év hetedik hónapjában. Az elemzők szerint annyi, mint egy hónappal korábban: 3 százalék.

Kedden reggel a júniusi német külkereskedelmi mérlegadatokat ismerjük meg; a többletet a májusi 14,8 milliárd euró után 13 millió euróra várja a piac.

Szerdán a végleges júliusi német inflációs és a júniusi francia ipari adatok futnak be. Az előzetes német  fogyasztóiár-emelkedés adatokat már ismerjük: Az EU-harmonizált havi ráta a júniusi stagnálás után 0,5 százalékra nőtt, az éves ütem pedig 2,4 százalékról 2,6 százalékra gyorsult. Az eurózóna második legnagyobb gazdaságának ipara májusban 2,0 százalékkal bővült az előző hónaphoz képest; az ütem a konszenzus szerint júniusban mínusz 0,6 százalékra csökkent.

A másik fontos francia adatot péntekre várjuk: az Insee a hét utolsó napján teszi közzé a második negyedévi GDP-re vonatkozó első becslést. A negyedéves szintű növekedés üteme a piac szerint a január-márciusi 0,9 százalékról április-júniusban 0,3 százalékra csökkent.

Az Eurostat szintén pénteken teszi közzé a júniusi európai ipari adatokat. Hó/hó alapon az eurózóna ipara már jó ideje stagnálás-közeli eredményeket produkál, és a piac szerint ez volt a helyzet júniusban is: az április és a májusi 0,3 százalék után a konszenzus kereken 0,0 százalék.

Egyesült Államok: mérlegek és hangulat

Az S&P leminősítését feltehetően emésztenie kell a piacnak, amire lesz idő a héten: ütős makroadat ugyanis nem sok érkezik a világ legnagyobb gazdaságából. A júliusi mérlegadatok mellett egy fogyasztói hangulatindexre hívhatjuk fel a figyelmet. A University of Michigan fogyasztói bizalmi indexének augusztusi előzetes értékét pénteken ismerjük meg. A mutatót, amely júliusban nagyot zuhant (7,8-del, 63,7-re), 64,0-ra várja a piac.

A költségvetési adatsort szerdára várjuk. A júniusi 165 milliárd dolláros deficit után a piac 140 milliárd dolláros hiányra számít. A külkereskedelmi mérlegadatok csütörtökön jelennek meg: ebben a sarokszám a júniusi mínusz 50,2 milliárd dollár után az elemzők szerint mínusz 47,6 milliárd dollár lesz.

Kína: infláció, ipar, export, import

A világ második legnagyobb gazdaságából a héten futnak be a legfontosabb júliusi makroadatok. Kedden az infláció és az ipari termelés, szerdán az export és az import alakulásáról érkezik jelentés. A júniusi adatokat és a júliusi várakozásokat* az alábbi táblázatban foglaltuk össze.

Kínai makroadatok, év/év, %
JúniusJúlius*
Infláció6,46,3
Ipari termelés25,625,5
Export17,917,1
Import19,323,0

Kamatdöntések

A heti kamatdöntések legfontosabb paramétereit az alábbi táblázat foglalja össze:

Kamatdöntések
OrszágNapJelenlegVárakozás
Indonéziahétfő6,756,75
USAhétfő0,0-0,250,0-0,25
Norvégiakedd2,252,5
Szerbiaszerda11,7511,5
Peruszerda4,254,25
Dél-Koreaszerda3,253,5

Gyorsjelentések

A szezon erős napjai közül a jövő heti naptárban szerda áll: ekkor számol be április-júniusi eredményeiről – többek között – a Cisco Systems, a Commerzbank, a GDF Suez,, a GlaxoSmithKline, a Nestlé, a News Corp. és az OMV. A heti felhozatalból megemlítjük még a Bridgestone (hétfő), a Walt Disney (kedd) és az RWE (csütörtök) gyorsjelentését.

Ecoline

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!