szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormány felülvizsgálja makrogazdasági előrejelzését a hatalmas csalódást keltő második negyedéves GDP-adat miatt. Az új makrogazdasági előrejelzés a 2012-es költségvetési törvénytervezet részét fogja képezni - mondta a Reutersnek Kármán András, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára.

A magyar kormány a 2012-es költségvetési törvénytervezetben fogja bemutatni a felülvizsgált makrogazdasági előrejelzését - mondta az államtitkár a Reutersnek kedden, számolt be a Portfolio.hu

Az új makrogazdasági előrejelzés a 2012-es költségvetési törvénytervezet részét fogja képezni, és lehetnek benne változtatások - mondta Kármán. A kormány ugyanakkor csak a részletes GDP-adatok fényében tudja megítélni az adóbevételekre gyakorolt hatásokat.

A Nemzetgazdasági Minisztérium reggel az MTI érdeklődésére még nem kívánta kommentálni az elemzők körében hatalmas csalódást keltő GDP-adatokat. Mint arról beszámoltunk, a magyar gazdaság növekedése az első negyedévhez viszonyítva megállt, 2010 második negyedévéhez viszonyítva pedig csak 1,5 százalékkal nőtt. Az új adat fényében a gazdaságkutatók csökkentették idei és jövő évi növekedési várakozásaikat. A Kopint-Tárki idei 2,7 százalékos GDP-prognózisát 2,2 százalékra, a jövő évit 3 százalékról 2 százalékra, a Pénzügykutató 2 százalékos idei várakozását 1,7 százalékra, a jövő évit 1-1,5 százalékra módosítja.

A lefagyott magyar gazdasági növekedés miatt a kormány kénytelen lesz a jövő évi költségvetést hozzáigazítani a vártnál alacsonyabb növekedési pályához. A 2012-es büdzsének most folyik a tervezése, és ha a gazdasági növekedésünk lassabb lesz, a kormánynak alacsonyabb bevételekkel kell számolnia. Ezt gyorsított kiadáscsökkentéssel és/vagy bevételnöveléssel kell ellentételeznie ahhoz, hogy a költségvetés egyensúlyban maradjon. Ha ezt nem teszi meg, a költségvetés hiánya jövőre magasabb lehet a konvergenciaprogramban Brüsszellel szemben vállalt 2,5 százalékos deficitnél.

NGM: nincs veszélyben a hiánycél

A Nemzetgazdasági Minisztérium kedden 17 óra után közleményben reagált a második negyedéves GDP-adatra. A tárcától azt közölték, hogy egész Európában negatív meglepetést okozott a második negyedéves GDP-re vonatkozó első gyorsbecslés. Az országok többségében, így Magyarországon is az előző negyedévhez képest jelentős lassulás állt be, ez azonban nem veszélyezteti a magyar kormány által 2011-re vállalt hiánycél teljesítését.

A minisztériumban az MTI-nek megerősítették azt is, hogy a kormány szeptemberben, a második negyedévi részletes GDP-adatok megjelenése után felülvizsgálja makrogazdasági előrejelzését.

A közlemény szerint a vártnál mérsékeltebb gazdasági növekedés csaknem 90 milliárd forintos negatív költségvetési hatása biztonságosan finanszírozható, ilyen esetekre számítva állították fel korábban a Stabilitási Alapot. A kormány továbbra is elkötelezett az államadósság csökkentése és a költségvetési egyensúly helyreállítása mellett, amit a 2012. évi költségvetés tervezésekor is következetesen érvényesíteni kíván.

A tárca kiemelte, hogy Németországban például a második negyedévben - negyedéves alapon - 0,1 százalékkal növekedett a gazdaság, vagyis jelentős lassulás következett be az előző negyedéves 1,3 százalékkal, valamint a várt 0,5 százalékkal szemben. A francia gazdaság szintén stagnált a növekedési várakozásokhoz képest.

A minisztérium szerint Magyarország pillanatnyilag a középmezőnyben foglal helyet. A vártnál alacsonyabb érték elsősorban külső események miatt következett be. Az ipari adatok már a megelőző hónapokban arról árulkodtak, hogy lassult az exportmegrendelések üteme, ezenkívül negatívan hatott a svájci frank árfolyamának korábban nem tapasztalt erősödése a forinttal szemben, ami a megnövekedő törlesztőrészleteken keresztül csökkenti a háztartási fogyasztást. Bár a lakásépítések továbbra is kedvezőtlen képet mutatnak, az uniós forrásokból finanszírozott fejlesztések a beruházások alakulását pozitívan befolyásolják, akárcsak az elmúlt időszakban Magyarországon megkezdett beruházások  - hangsúlyozzák az NGM közleményében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Kemény megszorítások jöhetnek a Matolcsy-recept buktája után

Kénytelen lesz felgyorsítani a megszorításokat és/vagy növelni az adókat a kormány, ha gyenge marad a gazdasági növekedésünk. Márpedig a legfrissebb magyar GDP-adat - 0 százalékos növekedés az előző negyedévhez képest - azt mutatja, hogy a magyar gazdaság növekedése gyakorlatilag megállt. Így könnyen lehet, hogy a Széll Kálmán-terv jövő évre tervezett, 550 milliárd forintos kiigazítása mellé újabb pár száz milliárdos csomagot kapunk.

hvg.hu Gazdaság

Jégverés készül, beborult az ég a magyar gazdaság felett

Már egyetlen tényező sem utal rá, hogy a tervezettnek megfelelő bővülést érhetünk el a belátható jövőben. Ez pedig megszorításokat, adóemelést és társadalmi feszültségeket vetít előre. Végignéztük a jeleket, amelyek már eddig is figyelmeztettek, hogy rossz irányba fordult a magyar gazdaság.

hvg.hu Gazdaság

Kiszivárgott adat: csikorgó fékkel lassul a magyar gazdaság

Ma reggel közli a KSH a magyar gazdaság második negyedéves teljesítményének előzetes adatát. Az Index úgy értesült, hogy a GDP csupán – a hivatalos kormányzati prognózisokban és elemzői várakozásokban szereplő 2-2,5 százalék közötti értékektől jóval elmaradó – 1,6-1,8 százalék körüli mértékben nőtt. Ilyen gyenge második negyedév a kormányváltás időszaka óta nem volt.

MTI Gazdaság

Nagy csalódást okozott a GDP-adat az elemzőknek

Nagy csalódást okozott a második negyedéves GDP adat az MTI által megkérdezett makroelemzőknek, akik elérhetetlennek tartják a kormány által várt 3 százalék körüli éves növekedési ütemet, saját prognózisaikat is érdemben csökkentik, a jövő évi kilátások romlása miatt pedig nem zárnak ki további intézkedéseket a hiánycél teljesítéséhez. A Nemzetgazdasági Minisztérium egyelőre nem kívánta kommentálni az adatot.

MTI Gazdaság

Nem vált be Matolcsy receptje: megállt a magyar gazdaság

Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) stagnált az idei második negyedévben a megelőző negyedévhez, és 1,5 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden az előzetes számok alapján.