Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az LMP ellenzi a kormányzat önkormányzati rendszert központosító törekvéseit, amelyek bizonyos elemeiben már-már az egykori tanácsrendszert idézik - jelentette ki Falusi Norbert, az LMP Országos Választmányának tagja hétfőn Szegeden.
Valóban szükség van az önkormányzati rendszer reformjára, hiszen a szerteágazó feladatok és hatáskörök mellé jelenleg nem rendelnek megfelelő anyagi forrást, az átalakítások azonban csak vitában kiérlelt, az érdekvédelmi szervezetek bevonásával kialakított koncepció alapján történhetnek meg - mondta a párt választmányának önkormányzati ügyvivője sajtótájékoztatóján. Falusi Norbert szerint a kormányzat ismertté vált elképzelései láthatóan szembe mennek azzal az érzékelhető lakossági akarattal, amely igényli, hogy a közösségeket érintő kérdésekben helyben szülessen döntés.
A politikus úgy véli, jól látható, hogy az átalakításokkal a gyengébb érdekérvényesítő képességgel rendelkező kistelepülések járnak rosszabbul. Bár az alapfokú oktatás állami kézbe vétele minden települést érint, a hatáskörelvonást követő várható „racionalizáció” leginkább a kistelepüléseket sújthatja, melyek eddig erejüket megfeszítve küzdöttek iskolájuk megmaradásáért - hangzott el.
Tatár Gábor, az LMP ruzsai önkormányzati képviselője hangsúlyozta, az elmúlt időszakban a közügyektől való elfordulás jellemezte az embereket, azzal, hogy a kistelepüléseken még távolabb kerül a döntéshozatal az ott élőktől, a kormány ezt a helyzetet erősíti tovább. Tállai András, a Belügyminisztérium közigazgatási államtitkára csütörtökön ismertette a jövő januártól hatályos, új önkormányzati törvény alapelveit. E szerint az óvodai ellátás önkormányzati feladat marad, az alapfokú oktatást az állam fogja megszervezni, ellátni a jövőben.
Az egészségügyet érintően az alapellátást továbbra is az önkormányzatok szerveznék, a járóbeteg-ellátást pedig abban az esetben, ha az nem kapcsolódik kórházhoz. Helyi önkormányzati feladat marad a tervek szerint a településfejlesztés és üzemeltetés, a területrendezés, valamint a sport és a kultúra területe. A szociális ellátásban a gyermekeket érintően az állam, az idősekkel, elesettekkel kapcsolatban pedig az önkormányzat végezné el a feladatokat. A helyi adóügyek az önkormányzatoknál maradnak.
A kormány úgy döntött, támogatja, hogy a jövőben feladatfinanszírozási rendszer jöjjön létre az önkormányzatok területén, vagyis a helyhatóságoknak az állam által, illetve törvényben, jogszabályban biztosított, valamint az önként vállalt feladatokra forrással kell rendelkezniük.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Már egyetlen, megfelelően kiválasztott MI-eszköz révén is jelentős hatékonyságnövekedést érhetnek el a kisebb cégek is.
Érkezik a magyar fesztiválkultúra történetét feldolgozó dokumentumfilm. Arról, hogy miért és hogyan rendeződik át manapság a hazai fesztiválpiac és hogy szeretnek-e egyáltalán a fiatalok fesztiválozni és sörözni, a rendezővel, Csizmadia Attilával beszélgettünk.
Kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen az ingyenes szén-dioxid-kvótákat terhelő különadó miatt. A teherrel sújtott külföldi cégek visszafogják termelésüket, dolgozókat küldenek el vagy távoznak.
15–9-re nyertek a mieink.
Már így is Magyarországé az elmúlt 10 év legdurvább drágulása az EU-ban.