Holland ötlet: felügyelőbiztosi hivatalt is felállíthatna az EU

A holland pénzügyminiszter szerint nincs szükség uniós szerződésmódosításra ahhoz, hogy létrehozzanak egy olyan felügyelőbiztosi hivatalt, amely az európai államháztartási szabályokat megszegő országokkal szemben rendelhetne el szankciókat.

  • MTI MTI
Holland ötlet: felügyelőbiztosi hivatalt is felállíthatna az EU

Jan Kees de Jager úgy véli: ahhoz, hogy egy országot "kitegyenek" az euróövezetből, az uniós szerződések változtatására lenne szükség, de ez egy felügyelőbiztos kinevezéséhez nem szükséges, hiszen egy ilyen poszt felállítását a jelenlegi szabályozás is lehetővé teszi.

De Jager a múlt héten vetette fel, hogy független hatóság kellene az államháztartási szabályok teljesítésének "kikényszerítésére" annak érdekében, hogy a jelenlegi adósságválság ne ismétlődjön, támogatásáról biztosítva Philipp Rösler német gazdasági miniszter javaslatát egy európai stabilitási tanács felállítására, amely rendelkezne az uniós pénzügyi szabályok ellen vétő országok megfegyelmezéséhez szükséges jogosítványokkal.

A holland kormány kész tárgyalni az euróövezeti mentőalap rendelkezésére bocsátott összeg megemeléséről, de ellenzi egy euróövezeti közös kötvény bevezetését és a maga részéről is fedezetet követel Görögország támogatása fejében, ha azt Finnország is megkapja - derült ki Jan Kees de Jager holland pénzügyminiszter által a német Der Spiegel magazinnak adott korábbi nyilatkozatból.

Egy közös euróövezeti kötvény nem jelenthet kiutat az adósságszolgálati válságból, mivel maga sem egyéb az adósság egy újabb formájánál - fejtette ki a pénzügyminiszter a lapnak, hangsúlyozva, hogy Németországnak ki kell tartania a kötvényt elutasító álláspontja mellett.

A miniszter szerint a holland kormány kész tárgyalni az EFSF segélyalap rendelkezésére álló összeg megemeléséről, "amennyiben az szükségessé válik", de egyúttal figyelmeztetett arra is, hogy az összeg megduplázása már veszélybe sodorná a finanszírozó országok hitelképességi besorolását. Egyetlen utolsóként talpon maradó elsőrendű "AAA" besorolású európai ország nem lenne képes jótállni az összes többi ország adósságáért - jelentette ki.

Azt is közölte, hogy amennyiben Finnországnak sikerül fedezetet kiharcolnia görögországi segélybefizetései ellenében, akkor a maga részéről ugyanezt az elbánást fogja megkövetelni saját országának is.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek