szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Jelentősen, 2,8 százalékról 1,6 százalékra módosította lefelé növekedési várakozását az idei évre a Századvég Gazdaságkutató Zrt., prognózisuk szerint jövőre a június közepén várt 2,7 százalék helyett 1,1 százalékkal nő Magyarország bruttó hazai terméke (GDP).

A gazdaságkutató intézet csütörtökön az MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a revízió hátterében egyrészt a romló külpiaci konjunktúra, másrészt a belső felhasználási tételek vártnál rosszabb alakulása áll. A fogyasztásnak a következő negyedévekben némi lendületet adhat a magánnyugdíj-pénztári reálhozamok kifizetése, azonban ez a hatás várhatóan átmeneti lesz, nem eredményezi a fogyasztás szintjének tartós megemelkedését. Várakozásaik szerint összességében a háztartások fogyasztási kiadása 0,8 százalékkal emelkedik 2011-ben. A Századvég szerint a beruházások visszaesése továbbra is jelentős marad, fordulatra csak 2012 második felében számítanak.

Az export bővülése eközben 8,5 százalékra lassul, azonban a vártnál gyengébb belső felhasználás miatt a nettó export GDP-hozzájárulása növekedhet. A közlemény szerint a fogyasztás az elkövetkező másfél éves horizonton stagnálni fog, mivel az idei enyhe növekedést a 2012-es 0,6 százalékos visszaesés nagyrészt ellensúlyozza. Az áfa- és a jövedékiadó-emelés ellenére a fogyasztói árindex mérsékelt maradhat, mivel a technikai hatást tompítja a vártnál rosszabb növekedés miatt lassabban záródó kibocsátási rés, valamint a mezőgazdasági termelői árindex bázishatással összefüggő csökkenése. Előrejelzésük alapján az idei évben 3,8, míg jövőre 3,5 százalékos lehet a fogyasztói árak emelkedésének rátája.

A gazdaságkutató intézet szerint a munkaerőpiac várható fejlődését továbbra is a munkakínálat növekedése határozhatja meg, ami mellett a munkakereslet csak visszafogottan bővülhet a lanyha keresleti tendenciák miatt. A foglalkoztatottak számának lassú emelkedését ellensúlyozhatja az aktivitás bővülése, így a munkanélküliségi ráta érdemi csökkenésére nem számít az intézet. A bérek mindemellett visszafogott mértékben emelkednek csak, az idősorokban megfigyelhető változékonyságot a közfoglalkoztatással összefüggő bázishatás okozza.

A Századvég szerint a hazai költségvetés idei alakulását számtalan egyedi tétel és a tervekhez képest vélhetően jelentősen romló makrogazdasági környezet alakítja. Becsléseik szerint az adóbevételek - elsősorban a vártnál kisebb fogyasztás és beruházás miatt - jelentősen elmaradnak az előirányzatban szereplő számoktól, ami 150 milliárd forintos bevételkiesést eredményez. Emellett komoly kockázatot lát a gazdaságkutató intézet a kiadási oldalon is, a túlköltésre vonatkozó becslésük 200 milliárd forint. Az említett tételeket ugyanakkor kompenzálhatja a februárban bejelentett 250 milliárd forintos stabilitási tartalék, az általános tartalékból megmaradt mintegy 26,9 milliárd forint és a szeptemberben bejelentett kiigazítás.

Egyedi tételként azonban 250 milliárd forinttal rontja az egyenleget az Európai Bíróság áfával kapcsolatos ítélete. Ez utóbbi tétel miatt azt prognosztizálják, hogy az ESA-egyenleg a korábban tervezett 2 százalék helyett GDP-arányosan 1,1 százalékos többletet mutathat az idei évben. Ez azt jelenti, hogy a teljes nyugdíjvagyon nélkül 7,9 százalékos lenne a költségvetés hiánya. Amennyiben az egyedi bevételi tételek mellett az egyedi kiadásokkal (MÁV, BKV, áfabírság) is korrigálják az egyenleget, akkor 5 százalékos deficit alakul ki. Bár a jövő évi költségvetési törvény még nem nyilvános, az már világosan látszik, hogy a konvergenciaprogramban felvázolt, GDP-arányosan 2,5 százalékos hiány eléréséhez komoly kiigazításra kényszerül a kormány - áll a közleményben.

A Századvég becslése szerint az egyedi bevételi tételek kiesése és a vártnál kedvezőtlenebb makrogazdasági környezet miatt nominálisan mintegy 580 milliárd forintos megtakarítás szükséges. 2011 első negyedévében tovább emelkedett a folyó fizetési mérleg aktívuma, amit a külkereskedelmi áruforgalom többletének növekedése táplált. A jövedelmek hiánya ugyanakkor nőtt a külföldi vállalatok profitabilitásának visszaállásával. 

Mivel a hazai gazdaság lassulása meghaladta az intézet várakozásait, így a külkereskedelmi mérleg egyenlegének korábbi előrejelzésükhöz képest nagyobb mértékű növekedésére számítanak, továbbá a globális konjunktúra megtorpanása miatt a jövedelmek deficitje is enyhébb lehet.

A folyó fizetési mérlegre vonatkozó prognózist ennek megfelelően 2011-re felfelé módosította a Századvég, a GDP 2,4 százalékára, 2012-re pedig a GDP 2,8 százalékának megfelelő egyenleget vár. A külkereskedelmi termékforgalom többletét 2011-re és 2012-re vonatkozóan 7,4, illetve 9 milliárd euróra becsülik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!