Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A következő két napban visszatérnek az Európai Unió (EU), az Európai Központi Bank (EKB) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szakértői Görögországba – jelentette be Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök, az euróövezeti országok pénzügyminiszteri csoportjának elnöke kedden Strasbourgban, az Európai Parlament plenáris ülésén.
Az úgynevezett trojka képviselői szeptember elején hagyták el Athént, miután egyelőre nem tudták megállapítani, hogy teljesültek-e a Görögország segítésére kidolgozott 110 milliárd eurós pénzügyi támogatási csomag következő részletének folyósításához szükséges feltételek.
A 8 milliárd eurós részlet elnyerése létfontosságú lenne a súlyos pénzügyi gondokkal küzdő Athénnak. Juncker azonban most is megerősítette, hogy a hitel felszabadításáról nem vár döntést az euróövezeti pénzügyminiszterek jövő heti találkozóján vagy azt megelőzően.
Az EP-képviselők előtt az uniós illetékes leszögezte, hogy nagyon aggasztja a görög helyzet, ugyanakkor azt is világossá tette: teljességgel ellenzi, hogy bármely ország elhagyja az euróövezetet. Hozzátette, hogy ez utóbbi semmilyen problémát nem oldana meg, inkább súlyosbítaná azokat.
Bírálta, hogy az EU túlságosan lassan reagált a pénzügyi válságra. Üdvözölte, hogy azóta az unió további lépéseket tett a gazdasági koordináció fokozására.
Különös aggodalmát fejezte ki Juncker a munkanélküliség tartósan magas szintje miatt több tagországban.
Azt is elmondta, hogy a jövő heti Eurogroup-találkozón elsősorban a júliusban tartott euróövezeti csúcstalálkozón született döntések gyakorlatba iktatásáról lesz szó.
A pénzügyminiszteri csoport elnöke megerősítette, hogy az Európai Bizottsághoz hasonlóan ő is hasznosnak tartaná a pénzügyi tranzakciókra kivetendő illeték bevezetését. Megjegyezte, hogy adóügyekben általánosságban is el tudna képzelni a jelenleginél szorosabb együttműködést a tagországok között.
Kérdésekre válaszolva Juncker kitért Spanyolország helyzetére is. Hangoztatta, hogy ott is folytatni kell a pénzügyi konszolidációt, "függetlenül attól, hogy melyik párt nyeri meg a választást".
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.