szerző:
InfoRádió
Tetszett a cikk?

Háromnapos látogatásra utazik ma Szaúd-Arábiába Orbán Viktor miniszterelnök. A kormányfőt elkíséri Matolcsy György nemzetgazdasági, Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter, Varga Mihály, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár és több üzletember.

Magyarország nyitását Szaúd-Arábia felé Orbán Viktor miniszterelnök még augusztus 29-én, a nagyköveti értekezleten jelentette be a misszióvezetőknek.

Az a jó külpolitika, amely nem kérdőjelezi meg a transzatlanti elkötelezettséget, de emellett a lehető legmélyebb, a magyar gazdaság számára legelőnyösebb együttműködést hoz létre Kínával, Oroszországgal, az arab világgal vagy a felemelkedő közép-ázsiai térséggel. Ebben versenyfutás van, és aki a blokkhoz tartozás, a transzatlanti hűség miatt lemond az ilyen típusú előnyös együttműködési lehetőségekről, az kárt okoz a saját hazájának. Ezért nem ideológiai finnyássággal, kritikával kell fogadni azokat a törekvéseket, amelyeket a magyar külügy megvalósít - fogalmazott a miniszterelnök.

MTI / Koszticsák Szilárd

Két nappal később Martonyi János Pannonhalmáról nyilatkozva az InfoRádiónak elmondta, hogy Szaúd-Arábia Magyarország számára elsősorban piacot és finanszírozási forrást jelent. A külügyminiszter hangsúlyozta: gazdasági szövetségekről szól. "Új növekedési impulzusokra van szükségünk, és természetesen keresünk finanszírozási forrásokat is."

A ma kezdődő háromnapos szaúdi látogatásra a kormányfőt elkíséri Matolcsy György nemzetgazdasági, Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter, Varga Mihály, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár és több üzletember.

A Világgazdaság információi szerint pénzügyi, energetikai, agráripari, építő- és vegyipari valamint egészségügyi együttműködésről, befektetésekről, kereskedelemről, illetve termék- és szolgáltatásexportról lesz szó a találkozáson. Megszülethet a beruházásvédelmi és a kettős adóztatást elkerülő egyezmény. A lap szerint a világ egyik leggazdagabb országa komoly lehetőségekkel kecsegtet Magyarország számára mint olcsó hitel nyújtója, mint működőtőke-befektető, illetve mint egy 25 millió lakosú, fizetőképes kereslettel rendelkező piac.

Csicsmann László Közel-Kelet-szakértő az InfoRádiónak azt mondta: Magyarország, sőt, az egész világ számára Ázsia és a Közel-Kelet jelentősége gazdasági szempontból felértékelődik. Szaúd-Arábiának pedig az arab tavasz eseményei miatt érdemes európai partnereket keresnie. Ezért gondolja azt a külpolitikai szakértő, hogy sikeres lehet a magyar kormányfő háromnapos szaúd-arábiai látogatása.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!