szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

"Elvesztegetett évtized" vár nagy valószínűséggel Európára és benne Csehországra is a kontinens mély pénzügyi és gazdasági válsága miatt - vélekedett Václav Klaus cseh köztársasági elnök abban az írásában, amely a Tyden című cseh társadalompolitikai hetilap legújabb számában jelent meg.

Az államfő szerint ennek egyik oka az Európai Unió megszervezésének hibás rendszere, amelyben - akárcsak a kommunizmusban - "a politikai diktál a gazdaságnak". Klaus azt állítja: Európának átfogó változásokon kell keresztülmennie, amely hasonlítani fog "a mi átalakulásunkhoz a kommunizmus bukása után". Ha ez nem történik meg, Európa a világ gazdaságának perifériájára sodródik.

"Amennyiben racionálisan pesszimista, s nem helytelenül optimista akarok lenni, aggódom, hogy Európára - benne ránk is - elvesztegetett évtized vár, hasonló ahhoz, amilyet Japán élt át a kilencvenes években. Gazdasági növekedés nélküli évtized, az állandó megszorítások és segélycsomagok évtizede, a társadalmi nyugtalanság évtizede" - írja Klaus, aki közismert bírálója a szorosabb európai integrációnak. Nézeteit Klaus az Európai integráció illúziók nélkül című könyvben foglalja össze, amely néhány nap múlva jelenik meg. Míg ellenfelei Klaust europesszimistának minősítik, ő magát eurorealistának tartja.

A gazdasági mutatók meggyőzően jelzik - írja Klaus -, hogy a gazdasági növekedés kezd visszaesni vagy minimálisan stagnál. A jelenlegi válság okai nem kizárólag gazdaságiak. A nyugati civilizáció ugyanis olyan gazdasági és társadalmi modellt hozott létre, amelyben az egyének igényeit az érdek- és a társadalmi csoportok, sőt az államok gazdasági teljesítménye fölé helyezte. Minden további ennek a definíciónak a függvénye.

Václav Klaus
AP

Éppen az a lehetőség áll a közkiadások és az adósság mai növekedése mögött több nyugati országban, hogy az igények elszakadhatnak a gazdaság teljesítőképességétől. "Az államadósságok növekedését az tette lehetővé, hogy nem kellett kiegyensúlyozott költségvetéseket készíteni. Ez minden, se több, se kevesebb" - mutat rá a politikus.

Hangsúlyozza: ha Európa talpra akar állni, alapjaiban meg kell változnia. "Mondjuk ki nyíltan: ha Európában nem lesz mihamarabb egy ilyen transzformáció, akkor Európa a világ többi dinamikusan változó részének a perifériájára sodródik." Klaus szerint ez európai politikusok még nem akarják tudomásul venni, hogy "sorsfordító" időket élünk, s tévesen úgy vélik, elég lesz apró változásokat eszközölni.

A cseh államfő azt állítja: a megoldás az lehet, ha a politika visszatér Európába. Ez alatt azonban nem az EU brüsszeli intézményeit érti. "Politika csak ott lehet, ahol a demokrácia van, tehát az államok szintjén. Kontinentális szinten nem létezhet politika" - írja Klaus. Úgy véli: a politika alapfeltétele a nép. S mert nincs európai nép, úgy európai politika sem lehet - teszi hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!