Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az Európai Bizottság megbízásából készített egyik tanulmány eredménye szerint eurókötvények kibocsátása jelentené a legcélravezetőbb megoldást az euróövezeti adósságszolgálati válságra - írja a Financial Times online kiadása.
A Financial Times által megtekintett, szerdán közzéteendő dokumentum indoklása szerint a közös fedezetvállalással kibocsátott "stabilitási kötvények" amellett, hogy biztosítanák az összes euróövezeti tagország finanszírozási igényét, még az amerikai kincstárjegyekkel konkuráló globális etalonként is szerepelhetnének a nemzetközi piacon.
"Ezzel a megoldással lehetne legjobban érvényesíteni egy közös kötvény kibocsátásának előnyeit" - írja a dokumentum. "(A kötvény) teljes mértékben fedezné minden egyes tagország finanszírozási igényét, függetlenül költségvetése állapotától."
A tanulmány által vizsgált lehetőségek egyike volt a államkötvények teljes leváltása a közösen kibocsátott eurókötvényekkel. A dokumentum megállapítása szerint ehhez alapjaiban át kellene alakítani az érvényes uniós szerződéseket, ami évekig is eltarthatna.
Németország azonban mereven ellenzi a tagországok szuverén adósságának összevonását, mivel az csökkentené a "költekező" euróövezeti országokra ható kényszert költségvetésük rendbetételére, és lehetővé tenné számukra, hogy "potyázhassanak" az elsőrendű német szuverén besoroláson. Brüsszel szerint azonban Németországot meg lehetne győzni a megoldás előnyeiről, ha azt szigorú költségvetési normák betartásához kötnék.
A tanulmány javaslatokat fogalmaz meg az EU nemzeti költségvetések feletti ellenőrzésének növelésére. Az egyik ilyen megoldás Brüsszel jóváhagyásától tenné függővé a 17 euróövezeti tagország költségvetésének elfogadását. A költségvetési gondokkal küszködő országok pénzügyei pedig valamilyen formában az unió ellenőrzése alá kerülnének.
José Manuel Barroso a dokumentum szerdai bemutatásakor várhatóan azonnal bevezethető javaslatokat is tesz majd Brüsszel ellenőrzésének fokozására az euróövezeti tagországok költségvetése felett. A Financial Times által megtekintett kivonatos anyag szerint az euróövezeti tagországok kormányainak először Brüsszelhez kellene benyújtaniuk költségvetési tervezeteiket ellenőrzésre, és csak ezt követően terjeszthetnék be parlamenti elfogadásra.
A tanulmány két olyan gyorsan bevezethető megoldást is felvázol, amelyben az eurókötvények nem váltanák le teljes egészében a tagországok szuverén kötvényeit. Az egyik megoldás hasonlítana a 440 milliárd eurós euróövezeti mentőalap (EFSF) által kibocsátott kötvényekhez, a másik pedig csak egy bizonyos határig fedezné az egyes országok költségvetési finanszírozási igényét, amely határ felett az országnak szuverén kötvények kibocsátásával kellene fedeznie hiteligényét.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Érdemi megtakarítást lehet elérni megfizethető, régi ingatlanban is alkalmazható okoseszközökkel. A csúcs a mindent integráló rendszer, bár ez inkább új otthonoknál célszerűbb.