szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nagy meglepetés lenne, ha a Moody's után a két másik nagy hitelminősítő, a Standard & Poor's (S&P) és a Fitch is leminősítené Magyarországot még azelőtt, hogy kiderülne, milyen eredményt hoztak a magyar kormány és az IMF közötti tervezett tárgyalásoknak - mondta Oszkó Péter volt pénzügyminiszter a Bloomberg tévéinterjújában.

A Bajnai-kormány volt tárcavezetője felidézte az S&P közleményét, amely szerint a hitelminősítő várhatóan megvárja döntésével az IMF-tárgyalásokat. A piaci várakozások szerint a Fitch is így tesz majd - mondta Oszkó Péter a Bloomberg tévéinterjújában.

"Ezekben a napokban nem olyan könnyű megjósolni, milyen lépéseket tesz a kormány" - jelentette ki a volt pénzügyminiszter arra a kérdésre, hogy vajon az Orbán-kormány megfelelő lépéseket tesz-e, illetve egyáltalán hajlandó lenne-e az IMF esetleges feltételeinek elfogadására. A volt miniszter szerint komoly a kormányzati szándék arra, hogy létrejöjjön egy megállapodás az IMF-fel, különösen a Moody's leminősítése után, a kérdés csak az, hogy a tulajdonképpeni tárgyalások elég gyorsak lesznek-e és a szükséges eredménnyel zárulnak-e.

Oszkó Péter szerint a kormány által bevezetett egykulcsos személyi jövedelemadó az oka annak, hogy gazdasági szigorításokra - többek között ágazati különadókra - van szükség. Szerinte az egykulcsos adó nagy kiesést jelentett a költségvetésben, az elmaradt adóbevételek mértékét Oszkó a GDP 2 százalékára tette. Ezt pótolta a kormány a bankadóval és az ágazati különadókkal - tette hozzá. "Egyértelmű, hogy ezen a szinten előbb-utóbb ki kell vezetni a bankadót és az ágazati különadókat, ha meg akarjuk tartani a fiskális egyensúlyt és a növekedést is elő akarjuk mozdítani" - mondta az interjúban.

Stiller Ákos

A kormánytól függ, hogy valóban sikerül-e tető alá hozni egy megállapodást az IMF-fel a tervezett határidőn belül, azaz a jövő év első hónapjaiban - válaszolta Oszkó arra a kérdésre, szerinte reális-e a megbeszélések eredményének ütemezése. Felidézte, hogy a korábbi IMF-csomagról az akkori kormány két hét alatt állapodott meg a szervezettel 2008 októberében. "A kérdés az, hogy a kormány felismeri-e a létező problémákat" - tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!