Lehet-e egy vállalkozás kötelező bankszámlája Wise vagy Revolut számla?
Egyelőre nem, de ez nem jelenti azt, hogy adott esetben nem éri meg a cégnek ilyen számlával rendelkeznie.
Veszteséges kórháza talpra állítására sajátos új modellt alkotott a dunaújvárosi önkormányzat: egyszerűen a szállítókra hagyja az adósságot.
Gyors és úttörő munkát végzett a dunaújvárosi önkormányzat, amikor elhatározta, hogy az országban elsőként költségvetési intézménnyé alakítja vissza a hat éve gazdasági társaság formájában működő kórházát. A közgyűlés elé terjesztett javaslat arra szót sem vesztegetett, hogy miért van szükség a lépésre, és a jelek szerint a városatyák sem igen firtatták, miért lesz jobb a dunaújvárosiaknak, ha a Szent Pantaleon Kórház megszűnik nonprofit kft-ként funkcionálni. Az önkormányzat tervei szerint július elsejétől már az új intézmény fogadja a betegeket, így zökkenőmentes átállást remélnek. A kizárólagos tulajdonos, ahogy eddig is, eztán is az önkormányzat marad. Legalábbis egyelőre.
A kórház tavalyi mérlege azonban meglehetősen árulkodó. Az intézmény bevételeit 600 millió forinttal haladták meg a kiadásai. Igaz, az előző évihez képest némileg javult a helyzet, mert akkor még 800 milliós volt a mínusz. A kórház fűnek-fának tartozik: az adóhivatal idén januárban rendelt el végrehajtást 200 millió forintnyi adótartozás behajtására, de sorban állnak a szállítók is. „A kórházi gyógyszertárat üzemeltető Hungarocare Kft. 200 millió forintos, közel egyéves járandóságát nem kapta meg” – panaszkodott Kókai Balázs, a cég ügyvezetője. Úgy tudni, a laborszolgáltatást végző Synlab Kft. 110 millió, az étkeztetést közbeszerzésen elnyert Eurest Kft. 180 millió forintjára vár. A Szent Pantaleon hosszú és rövid lejáratú kötelezettségei együttesen 3 milliárd forintot tesznek ki. A 4 millió forint jegyzett tőkéjű társaság saját tőkéje 1,4 milliárdos mínuszba fordult, ám a tulajdonos nem tett eleget tőkepótlási kötelezettségének. Ezen aligha lehet csodálkozni, hiszen a város maga is csúnyán eladósodott – hitelállománya 19 milliárd forint.
A kórház gyengélkedése krónikusnak tekinthető. Az évtizedes kórképen az sem javított, hogy költségvetési intézményből szinte az elsők között, 2005-ben gazdasági társasággá alakult. A gazdálkodási forma most küszöbönálló újabb megváltoztatásától sem igen remélhető számottevő bevételnövekedés, azonban a jelek szerint nem is erre játszik az önkormányzat. A város és kórháza előnyösebb szerződéseket szeretne, mint amilyenek eddig éltek – ezt már a tavalyi kórházi főigazgató-váltásnál is hangsúlyozták. Úgy látszik azonban, hogy a szép szó eddig nem sokat használt, így mostantól él az ultimátum: az új kórháztól az a szállító kap majd megrendelést, amelyik lemond eddigi követeléseiről. Jóllehet több hitelező is beadta a Szent Pantaleon elleni felszámolási kérelmét, a gazdasági társaságnak nincs vagyona, így nem sok szállítót fog tudni kifizetni. Igaz, bevételt is vár a kft, követelése meghaladja a 700 millió forintot, ami nem más, mint az intézménynek járó kéthavi, az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól járó finanszírozás.
Több mint kétséges azonban, hogy ezt a tartozások kiegyenlítésére fordítják, sokkal valószínűbb, hogy a tb-pénzt már az új, költségvetési formában működő kórház kasszájába fogják irányítani. Ám a HVG kérdésére, hogy valóban így döntött-e a képviselő-testület, Szepesi Attila, a gazdasági ügyekért felelős alpolgármester nem kívánt válaszolni. Az átalakítás okaként pedig – akárcsak a más lapoknak nyilatkozó Mészáros Lajos kórházi főigazgató – az „állami elvárást” nevezte meg. Valójában az egészségügy átszervezésére készült Semmelweis-tervben csak a budapesti önkormányzati tulajdonú kórházak állami kezelésbe vétele szerepel konkrétumként, a vidéki városi kórházaknak szánt sorsról keveset tudni. Az viszont valószínűnek tűnik, hogy az eladósodott Dunaújváros szabadulni szeretne állandó problémát okozó intézményétől. Feltehetően akkor látnak nagyobb esélyt arra a „kegyre”, hogy az állam átveszi a kórházat, ha az nem veszteséges. Hiszen Szócska Miklós államtitkár több interjújában is elmondta, hogy az állam nem szemétlerakó, ahol a rosszul működő kórházakat el lehet helyezni, az állam nem kívánja százmilliós befektetésekkel egyensúlyba hozni a „romintézményeket”.
A jelek szerint az állami jóindulat elnyerésének számláját a szállítók fogják kifizetni, akik eddig azt hitték, hogy a kórházak megbízható adósok, mert állandó bevételük van, így előbb-utóbb kifizetik a tartozásukat. Most rá kellett jönniük, hogy a kórházat működtető nonprofit kft-nek valójában nincs vagyona, hiszen az épületeit a berendezéssel együtt az önkormányzattól kapta használatra. Így a veszteséges vállalkozás a fenti séma szerint egyszerűen bedönthető. A kórházi kft ellen felszámolási eljárást kezdeményező hitelezők legfeljebb abban bízhatnak, hogy hosszú pereskedés után sikerül a csődbűntett elkövetését rábizonyítani az önkormányzatra.
A példa könnyen ragadós lehet, vélik az egészségügyi piac szereplői, hiszen országszerte közel két tucat önkormányzati tulajdonú kórház működik gazdasági társaság formájában, több-kevesebb adósságot maguk előtt görgetve. A kórházaknak szállító vállalkozások hamarosan azzal is szembesülni fognak, hogy a fizetésképtelenné vált városokban mit jelent az adósságrendezési folyamat. Így Esztergomban – jóllehet a kórház működő- és fizetőképes – az intézmény valamennyi beszállítójának azt kínálta fel a város a máig érvényben lévő 1996-os adósságrendezési törvény alapján, hogy elégedjenek meg követelésük értékének 39 százalékával, a többiről mondjanak le.
A múlt héten a békéscsabai polgármester is leckét adott abból, miként kell bánni azzal a befektetővel, amellyel szerinte előnytelen szerződést kötöttek az elődei. A Réthy Pál Kórház energetikai korszerűsítésére és gázszolgáltatására kiírt pályázatot 2004-ben közbeszerzésen nyerte el a Nádem Kft. „Kicseréltük a hőközpontot és a kazánház összes gépészeti berendezését, minden szerződésben ígért beruházást megvalósítottunk. 2006-ban aztán az új önkormányzat újra kívánta tárgyalni a feltételeket, és a korábbi nettó 130 millió mellé még 21,5 millió forintért végeztünk beruházást. A mostani polgármesterrel írtuk alá az akkori szerződésmódosítást” – mondta a HVG kérdésére a Nádem ügyvezető igazgatója. Két éve folyt a vita a felek között az önkormányzat által kívánt mintegy 30 százalékos díjcsökkentésről, amit a beruházó-szolgáltató nem fogadott el. Az önkormányzat végül úgy döntött, hogy a hosszadalmas pereskedés helyett inkább a tettek mezejére lép, és nem fizeti ki a gázszámlát sem. Ezért azután a Nádem sem tudott fizetni szállítójának, a Főgáz Zrt.-nek, amely megelégelte a 100 millió forintos tartozást, és június 6-án elzárta a gázcsapot. A gyógyító intézmény működését a Nádem ezek után már csak a tartalék energiaszolgáltatás elindításával tudta fenntartani, ezért az önkormányzat és a kórház akciócsapata elfoglalta a kazánházat és a hőközpontokat, s kezébe vette az üzemeltetést. Arról, hogy a beruházás banki hitelének törlesztését is adoptálták volna, egyelőre nincs hír.
GÁTI JÚLIA
Egyelőre nem, de ez nem jelenti azt, hogy adott esetben nem éri meg a cégnek ilyen számlával rendelkeznie.
Kedvező a lehetőség, de alaposan figyelni kell az előírásokra a belső szabályok kialakítására során.
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
A sikeres cégfelvásárlás alapja az előre megtervezett finanszírozási háttér. Milyen szempontokat szükséges feltétlenül szem előtt tartani ennek során.
Magyar Péter ingatlanok, festmények, autó és pianínó mellett még egy 20 forint névértékű 4iG-részvényt is feltüntetett.
1978 óta egy és ugyanaz a kérdés: lehet-e valaki olyan jó Superman, mint amilyen Christopher Reeve volt?
Két tankert is megtámadtak a jemeni húszik pár nap leforgása alatt a Vörös-tengeren. Az akciókról és a süllyedő hajókról látványos videókat forgattak.
A hízelgést és a fenyegetést felváltva alkalmazva szavaztatta meg a republikánusokkal Donald Trump a „gyönyörű” költségvetési törvényt.
Az elnök nem vette jó néven, hogy korábbi szövetségese harmadik politikai erőt alapítana. Hogyan babrálhat ki Elon Musk Donald Trumppal?
Közel-keleti válság ide vagy oda, a világ szinte fürdik az olajban.