szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Középtávon Magyarország finanszírozása fenntarthatatlan. A kormány kihúzhatja a harmadik negyedévig, de mindenképp szükség van az EU-IMF-megállapodásra. Bár a kormány kommunikációjában változás figyelhető meg, biztos, hogy még engednie kell, mire sikerül megállapodnia a nemzetközi szerevezetekkel - nyilatkozta a hvg.hu-nak e-mail-en adott gyorsinterjúban Peter Attard Montalto, a Nomura feltörekvő piacokkal foglalkozó igazgatója.


Peter Attard Montalto

hvg.hu: Mit gondolnak a londoni elemzők, mi okozza a forint gyengülését és a rendkívül magas magyar CDS-felárat?

Peter Attard Montalto: A jelenlegi árfolyamgyengülés azért van, mert a befektetők azt találgatják, hajlandó-e megtenni a kormány az IMF-EU-hitelhez szükséges engedményeket. A Nomura szerint mindenképpen szükség van egy védőhálóra, ugyanis a kormány politikája fenntarthatatlan a jelenlegi környezetben, a befektetők pedig kételkednek a kormány hitelességében. Az euróövezet válsága ennek az egésznek csak katalizátora, de nem okozója.

hvg.hu: Milyen következményei lehetnek a jelenlegi helyzetnek?

P.A.M.: Középtávon Magyarország finanszírozása fenntarthatatlan a jelenlegi hozamszintek mellett. A kormánynak elegendő pénze van, hogy kihúzza a harmadik negyedévig, de utána elfogynak a források. Tegyük hozzá, a kormány valószínűleg képtelen külső forrást bevonni, miközben idén jelentős, 5 milliárd euró körüli devizára lesz szükség. Ezért kell a kormánynak az IMF-program. Emellett a gyenge forintárfolyam negatív hatással lesz a devizaalapú jelzáloghitelesek többségére, akiket nem érintettek a devizahitelesek megmentését célzó kormányzati intézkedések.

hvg.hu: Mit gondol a magyar kormány kommunikációjáról, illetve a nyilatkozatairól?

P.A.M.: Elmozdulás érzékelhető a kormány kommunikációjában a finanszírozással kapcsolatos aggodalmak miatt. De még jobban engedniük kell ahhoz, hogy megegyezhessenek az IMF/EU párossal a feltételekről. A kormányzati kijelentések ellentmondásosak, és azt eredményezik, hogy a befektetők folyamatosan megkérdőjelezik a kormány hitelességét és a védőháló megszerzése iránti elkötelezettségét.

hvg.hu: Mennyiben befolyásolja a magyar probléma más tagországok gazdasági helyzetét? Gondolunk itt például arra, hogy az osztrák CDS-felárak a magyarországi pénzügyi folyamatok miatt jelentősen megemelkedtek. Lehetséges, hogy az amúgy is meggyengült eurózónát épp Magyarország fogja bedönteni?

P.A.M.: Nem. Az eurózónának épp elég saját baja van, Magyarország nem tényező. Igaz, nem felejthetjük el az Ausztriával és Olaszországgal fennálló szoros banki kapcsolatokat, hiszen az utóbbi országok leánybankjai székelnek Magyarországon. Legalább fél éve az osztrák és olasz befektetők pontosan figyelik, hogy mi zajlik Magyarországon, miután a kormány a bankszektort érintő intézkedéseket hozott. Mindez valamennyivel hozzájárul ezekben az országokban a pénzügyi feszültségekhez, de úgy látom, hogy ennél sokkal nagyobb problémákat is meg kell oldaniuk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!