szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A vártnál jóval lassabban növekszik világszerte a legális zeneletöltésekből származó bevétel.

A Hanglemezkiadók Nemzetközi Szövetségének (IFPI) jelentése szerint összesen 8 százalékkal nőtt tavaly az online zeneértékesítésből származó bevétel, elérve a nagyjából 5,2 milliárd dollárt. Mint azt Frances Moore, a szervezet vezetője elmondta, az összegnek jóval magasabbnak kellene lennie, és ennek megvalósítására fognak törekedni az idén. 

Moore szerint a zenei kalózkodás okolható az internetes zenei kereskedők és az előfizetéses zenei szolgáltatások nehézségeiért. A legális zenei piacnak "hatalmas kihívásokkal teli" környezetben kell megállnia a helyét - jegyezte meg.  

Az IFPI-jelentés alapján nagyjából 500 legális internetes zenei szolgáltatás működik világszerte, amelyek 20 millió letölthető zeneszámot kínálnak. Különösen népszerűek a skandináv országokban, Franciaországban pedig nagyjából megkétszereződött az előfizetők száma a múlt év első 11 hónapjában.  

A szövetség örömmel fogadta azokat a kezdeményezéseket, amelyek az illegális tartalommegosztás elleni harcot tűzték ki célul. A francia hatóságok több mint 700 ezer figyelmeztetést küldtek szét a feltételezett jogsértőknek, és ezzel 26 százalékkal sikerült visszaszorítaniuk 2010 októbere óta a közvetlenül egymással kommunikáló hálózatok közötti tartalommegosztást. Az Egyesült Államok fő internetszolgáltatóinak többsége csatlakozott ahhoz a "szerzői jog védelmét szolgáló rendszerhez", amely hasonló figyelmeztetést küld ki a feltételezett fájlmegosztóknak. A kalózkodásban élen járó Kínában is felvették a harcot az illegális zeneletöltések ellen.  

Az amerikai kongresszus ugyanakkor múlt héten határozatlan időre felfüggesztette az internetes kalózkodás elleni törvénytervezetek, a SOPA és a PIPA kidolgozását, miután online szolgáltatók ezrei, köztük a Google és a Wikipédia angol nyelvű oldala, valamint felhasználók milliói tiltakoztak ellenük. Bírálói szerint a javaslatok elfogadásuk esetén internetes cenzori hatalom kiépüléséhez vezettek volna. 

Moore közölte, hogy az IFPI folytatja a kalóztartalmakat kínáló oldalak betiltását célzó nemzetközi törekvéseit, annál is inkább, mert a zeneiparnak komoly nehézséget jelent, hogy kiépítse internetes jelenlétét. A fizikai hordozókon megjelenő zenei kiadványok  értékesítéséből világszerte befolyt bevétel a 2000-es 28,1 milliárd dollárról 2011-re 10 milliárd dollárra esett vissza. Mark Mulligan független médiaelemző szerint az Egyesült Államok zeneipara "az elmúlt egy évtized során a zenei piac mintegy felét elveszítette".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!