Megdöbbentő számok most felvételizőknek
Eredetileg ma lett volna a felvételi jelentkezés határideje az egyetemekre, főiskolákra, de az államtitkárság február 24-re módosította az időpontot, mert úgy látta, tájékozatlanok az érintett diákok. Noha a felsőoktatás finanszírozásának számos eleme valóban kidolgozatlan, a hvg.hu összeállított egy listát a legnépszerűbb szakokról és intézményekről, melyek a legolcsóbb és legdrágább önköltséges képzést kínálják. Kiszámoltuk, mekkora hiteltartozással indulnak azok, akik a tanulmányaikat a Diákhitel 2-vel egyenlítenék ki. Megdöbbentő számok.
Nincsenek irigylésre méltó helyzetben azok, akik idén jelentkeznek valamilyen felsőoktatási intézménybe. Nem sokkal a jelentkezési határidő vége előtt derültek ki a keretszámok, drasztikusan átalakult a rendszer.
A vidéki egyetemeken például felszámolják az államilag támogatott jogászképzést. Ha a szülők nem tudják állni a tandíjat, akkor a jövőbeli hallgató felveheti a Diákhitel 2-t. A felvett összeget csak és kizárólag a tandíj törlesztésére költheti, szemben a régi Diákhitellel, amely szabad felhasználású.
Ha akarja, mindkettőt felveheti, így azonban tetemes adóssággal fogja indítani a diploma utáni életét.
Mennyi az annyi?
Egyelőre nagyon nehéz kiszámolni, hogy ha valaki most felveszi a tandíjhitelt, mekkora törlesztőrészletre számíthat akkor, amikor végez, mert sok változóval számol a képlet. Ami biztos, hogy a bruttó jövedelemre vetített törlesztési hányad attól függ, mekkora a hiteltartozás a képzés végén. Hárommillió forint hiteltartozásig a bruttó jövedelem 4 százalékát kell törlesztőként fizetni. Ha a hiteltartozás három és 11 millió forint közötti, akkor a törlesztőhányad kétmillió forintos ugrásokkal a bruttó jövedelem 6, 8, illetve 10 százaléka. Ezután van egy óriási ugrás: 11 millió forint hiteltartozás fölött ugyanis a törlesztőhányad a bruttó jövedelem 24 százaléka lesz.
Ha valaki a régi Diákhitelt is felveszi, akkor természetesen azt is törlesztenie kell, ez jelenleg a bruttó bér 8 százaléka (volt már 6 és 9 százalék is), így a fizetésének akár a 32 százalékát is elviheti a hiteltörlesztés, derül ki Berlinger Edina közgazdásznak nemrég a Magyar Narancsban megjelent cikkéből. A felvi.hu-n megtalálható szakok és intézmények szerinti önköltségi árak szerint az orvosképzés a legolcsóbb helyen is 14 milliós hiteltartozást jelent, mire a hallgatónak el kell kezdenie a kölcsön törlesztését. Ez egy kezdő orvos esetében akár a nettó bér fele (74 ezer forint) is lehet.
Azt egyébként csak megközelítőleg lehet megmondani, hogy mekkora kezdő fizetésre számíthatnak azok, akik diplomásként lépnek a munkaerőpiacra, mert a fizetés nagysága attól is függ, hogy ki melyik felsőoktatási intézményben végez – egyes egyetemek diplomásait sokkal szívesebben fogadják új munkaerőként, mint másokat. A Diplomás Pályakövető Rendszer adatai alapján, amely az egykori hallgatóktól visszaérkezett adatok alapján készül, a műszaki végzettségűek átlagjövedelme a legmagasabb, nettó 195 ezer forint, a gazdasági, az agrár- és a bölcsészvégzettségűeké a legalacsonyabb: nettó 140-150 ezer forint. A pályakezdő jogászok általában 180 ezer forintos nettó fizetéssel indulnak. Ezek 2010/11-es adatok: négy százalékos átlagos inflációval számolva a bérszínvonal 20 százalékkal lehet majd magasabb egy ötéves képzést követően.
Arra nem vállalkoztunk, hogy minden egyes szak önköltségi árait végigvegyük. Inkább úgy döntöttünk, hogy a legnépszerűbb szakokat nézzük végig, mik a legolcsóbb és legdrágább önköltségi árai. Ezen kívül ott, ahol lehetőség van alapszakos és mesterszakos képzésre, úgy vettük, hogy a hallgató mindkettőt elvégzi, mert így nagyobb esélye lehet a munkaerőpiacon. A képzőhelyek rangsorára vonatkozó adatokat a HVG Diploma 2012 különszámából vettük.
A minőségnek ára van
Az, hogy egy adott helyen mennyibe kerül a képzés, nem feltétlenül tükrözi azt, hogy milyen helyet foglal el az adott intézményi szakirány a felsőoktatási szakirányi képzési rangsorban. (Ezt a Diploma 2012 az elsőhelyes jelentkezők száma, a felvételhez szükséges ponthatár, a nyelvvizsgával felvettek aránya, valamint a középiskolai nyelvvizsgával felvettek aránya alapján számolta ki. Ezek az jellemzők, ha nem is kizárólagosan, de alkalmasak a szakok presztízsének, népszerűsűgének leírására.) Vagyis: attól, hogy olcsóbb, még nem biztos, hogy sokkal gyengébb a képzés.
A kommunikáció szak esetében például a félévente 300 ezer forintba kerülő oktatást nyújtó BME csak a 9. a sorban, míg a kommunikációsokat legolcsóbban (130 ezer/félév) képző Debreceni Református Hittudományi Egyetem csak a tizenegyedik. De az is elgondolkoztató, hogy a Budapesti Gazdasági Főiskolán (150 ezer/félév) két félévet is kevesebb pénzért lehet elvégezni gazdálkodás-menedzsment alapképzésben, mint a rangsorelső Corvinuson.
Azt azonban hozzá kell tenni: még ha a kétféle változat között nincs is nagy szintbeli különbség, a hvg.hu által vizsgált lehetőségek mindegyikénél az értékesebbnek mondott egyetem vagy főiskola volt a drágább.
Aki doktor akar lenni
Régóta köztudott dolog, hogy ha valaki orvos akar lenni, nem elég elhivatottnak lennie, mélyen a zsebébe kell nyúlnia - ám eddig elég volt a képzéshez nélkülözhetetlen méregdrága tankönyveket alapul venni.
Ma több mint 11 millió forintba kerül a legolcsóbb, általános orvos képzés Magyarországon, ezért a Debreceni Egyetemre kell menni, amely a képzési rangsorban a második helyet foglalja el. Ha valaki ezt nem tudja kigazdálkodni, és felveszi a Diákhitel 2-t, akkor mire végez az egyetemmel, 14 millió forintos adóssága lesz. Ha a legrangosabb helyen, a Semmelweis Egyetemre szeretne járni a hallgató, akkor ott 12 milliót kell fizetni – a diákhiteltartozás a 6. év végére 15 millió forint lesz.
A jogászképzés jóval kedvezőbb árú: Szegeden végezve másfél millió forint, az ELTE-n, 2,3 millió forint. Diákhitellel előbbi kicsivel több mint 2, illetve 2,8 millió forintba kerülhet.
Mérnöknek tanulni se olcsó
Agrármérnöki vagy villamosmérnöki tanulmányok esetén a legolcsóbb változat végösszege megegyezik, majd’ 2 és fél millió forint, hitelfelvétel esetén az adósság 5,7 millió forint.
Aki jövendőbeli villamosmérnökként a rangsorban 5. helyezett Széchenyi István Egyetem helyett a Budapesti Műszaki Egyetemet választja alap- és mesterképzésben egyaránt, az 3,8 milliós tandíjra és 8,6 milliós adósságra számíthat. A legjobb agrármérnöki képzést nyújtó Corvinuson elvégzett alap- és a Szent István Egyetemen elvégzett mesterképzés 3,3 millió forintba kerül és 7,7 millió forintos adósságot gerjeszthet.
A gazdálkodás-menedzsment a Corvinuson 4 millió forintot kóstál saját zsebből fizetve, ha kölcsönt is felvesz a hallgató, akkor 9 millióra duzzad a tartozás a diplomaosztóra – persze csak akkor, ha minden tárgyat időben teljesít. Kevesebb mint feleennyiért is elvégezhető a szakirány, ez esetben 4 millió forintot kell visszafizetni az államnak hiteltörlesztés fejében.
Bölcsész, fizess!
Akit inkább a bölcsész szakok érdekelnek, annak is van miből válogatnia. Az utóbbi évek egyik legnépszerűbb szakja kétségtelenül a kommunikáció és médiatudomány volt, annak ellenére, hogy sok bírálat érte, még Hoffmann Rózsa részéről is. Ennek ellenére vagy épp ezért, a szak az eddig felsorolt példákhoz képest egészen olcsón elvégezhető: alig több mint másfél millió forintért – „hitelre” 4 millió forint, a drágább, BME-en és BKF-en elvégzett tanulmányok esetén 3,3, illetve 8 millió forint.
Az anglisztika szak nagyjából ugyanennyibe kerül, bár ott az olcsóbb és drágább változat között nincs túl nagy különbség, utóbbi „mindössze” 5 millió forintos hiteladóssággal is megúszható.
A pszichológia szak díjtételei már kicsit húzósabbak: az ELTE-n és a BME-n végezve ugyanannyiba kerül, mint a drágább kommunikációs szak, de az olcsóbb tandíja is 2,5 millió forint – ez 6 millió forintos adósságot jelent.
(A lenti táblázatban a felvi.hu alapján a legnépszerűbb szakok közül tíznek a legalacsonyabb és legmagasabb önköltségi árait mutatjuk be. Az összeállítás elkészítésében segítségünkre volt Berlinger Edina, a Corvinus Egyetem oktatója, ezúton is köszönjük.)
Szak | Legolcsóbb konstrukció (képzés helye, egy félév ára, félévek száma, a rövidítések magyarázata a táblázat alatt) | Legdrágább konstrukció (képzés helye, egy félév ára, félévek száma) |
Kommunikáció és médiatudomány (BA + MA) | DRHE -130 ezer Ft x 6 PPKE - 220 ezer Ft x 4 1 660 ezer Ft | BME - 300 ezer Ft x 6 BKF - 378 ezer Ft x 4 3 312 ezer Ft |
Jogász (osztatlan) | SZE – 165 ezer Ft x 10 1 650 ezer Ft | ELTE – 237 ezer Ft x 10 2 370 ezer Ft |
Általános orvos (osztatlan) | DE – 950 ezer Ft x 12 11 400 ezer Ft | SE – 1 020 ezer Ft x 12 12 240 ezer Ft |
Villamosmérnök (BA + MA) | SZE – 175 ezer Ft x 7 OE – 305 ezer Ft x 4 2 445 ezer Ft | BME – 325 ezer Ft x 7 BME – 400 ezer Ft x 4 3 875 ezer Ft |
Agrármérnök (BA + MA) | DE – 175 ezer Ft x 7 PE – 305 ezer Ft x 4 2 445 ezer Ft | BCE – 250 ezer Ft x 7 SZIE – 400 ezer Ft x 4 3 335 ezer Ft |
Pszichológia (BA + MA) | SZTE – 225 ezer Ft x 6 DE – 300 ezer Ft x 4 2 550 ezer Ft | ELTE – 298 ezer Ft x 6 BME – 400 ezer Ft x 4 3 388 ezer Ft |
Anglisztika (BA + MA) | SZTE – 129 ezer Ft x 6 PPKE – 220 ezer Ft x 4 1 654 ezer Ft | KJF – 199 ezer Ft x 6 ELTE – 230 ezer Ft x 4 2 114 ezer Ft |
Gazdálkodás és menedzsment (BA + marketing MA) | BGF – 150 ezer Ft x 7 Edutus – 195 ezer Ft x 4 1 830 ezer Ft | BCE – 350 ezer Ft x 7 BCE – 400 ezer Ft x 4 4 050 ezer Ft |
Turizmus-vendéglátás (BA + MA) | KRF – 150 ezer Ft x 7 KRF – 225 ezer Ft x 4 1 950 ezer Ft | BGF – 350 ezer Ft x 7 BCE – 400 ezer Ft x 4 4 050 ezer Ft |
Nemzetközi tanulmányok (BA + MA) | TPF – 130 ezer Ft x 6 ANNYE – 200 ezer Ft x 4 1 580 ezer Ft | BKF – 274 ezer Ft x 6 EKF – 400 ezer Ft x 4 3 244 ezer Ft |
DRHE: Debreceni Református Hittudományi Egyetem, BME: Budapesti Műszaki Egyetem, PPKE: Pázmány Péter Katolikus Egyetem, BKF: Budapesti Kommunikációs Főiskola, SZE: Széchenyi István Egyetem, ELTE: Eötvös Loránd Tudományegyetem, DE: Debreceni Egyetem, SE: Semmelweis Egyetem, BCE: Budapesti Corvinus Egyetem, OE: Óbudai Egyetem, SZIE: Szent István Egyetem, SZTE: Szegedi Tudományegyetem, KJF: Kodolányi János Főiskola, BGF: Budapesti Gazdasági Főiskola, Edutus: Edutus Főiskola, KRF: Károly Róbert Főiskola, TPF: Tomori Pál Főiskola, ANNYE: Andrássy Német nyelvű Egyetem, EKF: Esterházy Károly Főiskola