Cameron: az eurózóna "vagy rendbe teszi magát, vagy szétesik"

Széteshet az euróövezet, ha a tagállamok és a valutauniós hatóságok nem tesznek megfelelő lépéseket ennek elkerülésére - mondta csütörtökön a brit miniszterelnök, aki szerint az euróövezeti országok számára elkerülhetetlen a költségvetési integráció valamilyen formája.

  • MTI MTI
Cameron: az eurózóna

David Cameron - aki két napon belül másodszor hívta fel a figyelmet az euróövezet létét fenyegető kockázatokra - üzleti vezetők előtt elmondott manchesteri beszédében kijelentette, hogy az euróövezet válaszút elé érkezett: vagy "rendbe teszi magát", vagy a potenciális felbomlás kockázatával kell szembenéznie.

A konzervatív párti brit kormányfő szerint a valutaunió fennmaradásához hatékony "tűzfalra", megfelelő tőkeellátottságú bankokra, valamint rendszerszintű költségvetési tehermegosztásra és támogató monetáris politikára van szükség. E feltételek megteremtésének elmulasztása mindenki számára hatalmas kockázatokkal járna - mondta csütörtöki beszédében Cameron.

David Cameron
AP / Carl Court

A brit miniszterelnök szerint Európát elsősorban az alacsony termelékenység és a gazdasági dinamizmus hiánya teszi sebezhetővé. Hozzátette, a legtöbb EU-tagállam versenyképessége romlik a külvilággal szemben, az uniós egységes piac nem épült ki teljes körűen, és túl sok korlátozás akadályozza a versenyt.

Cameron szerint "veszélyes tévhit" az az elképzelés, hogy a magas deficitekkel küszködő országok további hitelfelvételekkel és költekezéssel teremthetik meg a növekedés feltételeit.

A brit kormányfő már előző nap, a londoni parlamentben felszólalva is szinte ugyanezekkel a szavakkal fejezte ki aggodalmát az euróövezet jövőjével kapcsolatban.

A képviselői kérdések és az azonnali miniszterelnöki válaszok szokásos heti félórájában Cameron kijelentette: az euróövezet vagy rendezi problémáit, vagy a potenciális felbomlással kell szembenéznie. A kormányfő szerint a valutaunió számára csak ez a két választási lehetőség maradt, "és e választást már nem lehet sokáig halogatni".

Sir Mervyn King, a Bank of England - a brit jegybank - kormányzója ugyanaznap tartott sajtótájékoztatóján - részletek nélkül - kijelentette: a bank, a pénzügyminisztérium és a brit pénzügyi szolgáltatási felügyelet (FSA) "már jó ideje egyeztetéseket folytat" az euróövezet esetleges felbomlásának következményeivel kapcsolatos készenléti tervekről.

Sir Mervyn hozzátette, a brit gazdaság teljesítményére most már "az euróövezeti nehézségek" jelentik a legnagyobb kockázatot, mivel a valutaunió Nagy-Britannia első számú kereskedelmi partnere. "Az euróövezet darabokra szaggatja magát, anélkül, hogy bármilyen egyértelmű megoldási lehetőség látszana" - fogalmazott a Bank of England kormányzója.

A brit kormány és a jegybank vezetői most először tettek ennyire nyílt utalásokat arra, hogy immár valós lehetőségként számolnak az euróövezet szétesésével.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Míg Magyar Péter ígérget, Orbán Viktor osztogat és fenyeget

Míg Magyar Péter ígérget, Orbán Viktor osztogat és fenyeget

Kormányzóképes erőként igyekezett látni és láttatni magát hétvégi, nagykanizsai kongresszusán a Tisza Párt, amelynek már a választási programja is körvonalazódik. A kormány sem tétlen azonban, friss ígéreteivel pedig nyilvánvalóan a választási eredmény befolyásolása a cél.