Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Varga Milály azt kéri a Fidesz-frakciótól, fontolja meg a MNB-ről szóló törvény végszavazásának elhalasztását.
Varga Mihály, az IMF/EU-tárgyalásokat felügyelő kinevezett tárca nélküli miniszter azt kéri Rogán Antal Fidesz-frakcióvezetőtől, hogy a képviselőcsoport fontolja meg a jegybanktörvény hétfői végszavazásának elhalasztását. Mindezt az elmúlt napok jegybanktörvényt érintő felvetései, valamint a IMF/EU-tárgyalások előkészítésével indokolta.
Hétfőn szavaz ugyanis a parlament az IMF-tárgyalások feltételéül szabott jegybanktörvény módosításáról. Azonban sem az eredeti, sem Matolcsy György pénteki módosítása nem teljesíti azokat a feltételeket, amelyet a nemzetközi szervezetek kértek.
Az Európai Központi Bank (EKB) csütörtökön kiadott véleményében azt írta, hogy a Magyar Nemzeti Bankról szóló módosított törvényjavaslat továbbra sem oldja meg az MNB függetlenségével kapcsolatos aggályokat. Az EKB továbbra is aggályosnak tartja, hogy a monetáris tanács tagjainak száma változtatható, és kinevezhető egy harmadik alelnök. Hasonló nyilatkozatot fogalmazott meg az IMF is.
Egy nappal később, pénteken Matolcsy György ugyan a zárószavazás előtt módosítaná a törvényt, de a javaslat szerint a törvényből csak az a paragrafus kerülne ki, hogy a Magyar Nemzeti Bank megküldi a monetáris tanács napirendjét a kormánynak, és a kormány képviselője szavazati jog nélkül részt vesz a monetáris tanács ülésein. Ugyancsak kikerülhet a törvényből az a bekezdés, amely a monetáris tanács tagjainak súlyos kötelezettségszegés esetén történő felmentését szabályozza, valamint az, amely a monetáris tanács megszűnéséről rendelkezik az euró magyarországi bevezetése esetén.
A piaci szereplők eddig arra számítottak, hogy június elején elindulhatnak a tárgyalások, ám ha a hétfői zárószavazáson változatlan formában szavazzák meg a jegybanktörvény, akkor megint csúszhatnak a tárgyalások. Mindez rövid távon a forint árfolyamának jelentős gyengülését és az ország finanszírozásának megdrágítását jelenti.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.