Megúszhatják a hitelesek a tranzakciós adót

Matolcsy György módosítót nyújtott be a tranzakciós illetékről szóló törvénytervezethez, melyben néhány dolgot rögtön pontosítani, illetve kijavítani kényszerült.

  • hvg.hu hvg.hu
Megúszhatják a hitelesek a tranzakciós adót

A hitelek és kölcsönök folyósítására és törlesztésére (vagyis a pénzeszköz – kölcsönös – rendelkezésre bocsátására) nem vonatkozik a tranzakciós illeték – áll a Matolcsy György által beterjesztett, a tranzakciós illetékről szóló törvénytervezethez benyújtott módosítóban. Ez meglehetősen érdekes is lett volna attól a kormánytól, amely a devizahitelesek megmentése érdekében olyan sokat ütközött a bankokkal.

Matolcsy javítókulccsal
MTI / Illyés Tibor

A módosító pontosítja azt is, hogy mi tartozik az illetékfizetési kötelezettségi körbe: eszerint a sárga csekkes készpénzbefizetés a postán keresztül annak minősül, így a banki készpénzbefizetések korábbi kiemelésével nem esnek ki a sárga csekkes utalások az illetékfizetési körből.

A törvénytervezet korábban hibásan egynapos betételhelyezésnek nevezte a jegybank értékpapír (kötvény)-kibocsátását, amit a bankok lejegyezhettek a Magyar Nemzeti Banknál likvid eszközeik befektetésére. Ezt most a módosító megpróbálja egyérteműsíteni: eszerint szintén illetékfizetési köteles „a legfeljebb kéthetes lejáratú jegybanki értékpapír kibocsátás, továbbá az egynapos, legfeljebb kéthetes lejáratú jegybanki betét lekötésére irányuló művelet.” Az illetékfizetést a kibocsátás és a lekötés esetén is az MNB köteles teljesíteni, előbbi esetében a „kibocsátási árfolyam”, utóbbiban a lekötött összeg az illetékfizetés alapja.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Aktuális pályázatok

Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.

Lehet, hogy a világ egyik leghíresebb gazdasági katasztrófája meg sem történt, mégis sokat tanulhatunk belőle

Lehet, hogy a világ egyik leghíresebb gazdasági katasztrófája meg sem történt, mégis sokat tanulhatunk belőle

Hollandok tömegei vesztették el napok alatt életük minden megtakarítását, amikor 1637-ben összeomlott a tulipánpiac – az elrettentő példa évszázadok óta alapja a túltermelésről és a spekulációról megírt elméleteknek. Az egészben annyi a szépséghiba, hogy talán meg sem történt. Vagy legalábbis nem úgy, mint ahogy évszázadokon át hitték.