szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Azok, akik az elmúlt években külföldi tartózkodásuk idején bankkártyát használtak az utóbbi időkben egyre inkább a pénzváltók irányába mozdultak el, mivel azzal érvelnek, hogy nem tudhatják előre, hogy nyaralásuk idejére hogyan alakulnak az árfolyamok. Az enpenzem.hu-n megjelent elemzés szerint azonban a bankok nem érzékelik, hogy ezt a plusz pénzmennyiséget tőlük vennék fel az ügyfelek.

Egyre többen használják az itthoni valutaváltókat azok közül, akik az utóbbi években nyaralásukhoz már bankkártyát használtak - derül ki azenpenzem.hu-n kedden megjelent elemzésből. A portálhoz érkezett jelzések alapján az euróárfolyam folyamatos, az utóbbi hónapokban tapasztalt nagymértékű változása miatt sokan biztonságosabbnak tartják, ha bevásárolnak a valutából, amikor erősödik a forint. Ennek kapcsán logikus lenne, hogy az emberek az ehhez szükséges pénzt a bankokból vegyék ki, ám a pénzintézetek nem tapasztaltak ilyen mozgást.

Nincs nyoma a pénzkivételeknek a bankoknál

Több bank, például az Erste vagy az OTP sem tapasztal nagyon eltérő szezonális mozgást a nagyösszegű készpénzfelvételeknél. A CIB és az UniCedit bank is kedvező díjakat számít fel a külföldi pénzfelvételkor, a CIB-nél pedig hozzátették, hogy ügyfeleik az összes tranzakciónak a tíz százalékát már külföldön bonyolítják le. A bankkártyák külföldi használatának egyik legnagyobb előnye, hogy a költéseket a bank így a sokkal kedvezőbb devizaárfolyamon számolja el. A pénztárban valutához drágábban lehet jutni, ha pedig valaki nem otthon tartja a pénzt, akkor a felvételi díjjal is számolnia kell.

Nyaraláskor is inkább készpénzt viszünk magunkkal?
AP

Az elmúlt hónapokban néhány nap alatt akár 12 forinttal is változott az euró árfolyama, tíz bank összesített adatai alapján pedig a deviza- (vagyis a kártyahasználatnál alkalmazott) és a valutaárfolyam között átlagosan 4,5 forint az eltérés. Az egyének kalkulációját pedig alakíthatja, ha a pénzváltók árfolyamait is figyelembe vesszük. Így már nem teljesen biztos, hogy a bankkártyával történő külföldi vásárlás sokkal előnyösebb lenne (a bankok deviza- és valutaárfolyamai közötti eltérésről összefoglaló táblázat található azenpenzem.hu-n.).

Az idei első félévben több mint 38 forint volt a különbség a legalacsonyabb és a legmagasabb euró árfolyama között. Egy jól időzített vétellel akár 20 százalékot is meg lehetett takarítani. Százezer forintnál 70 euró volt az elmúlt másfél évben a legjobb és a legrosszabb váltás között az eltérés. Kártyával viszont legfeljebb nyolc eurót lehet (most) így spórolni.

Jól járunk a pénzváltókkal?

A hvg.hu megnézte a legnagyobb valutaváltók július 10-i euróárfolyamait, és döntően 7-8 forinttal lehet olcsóbban a közös uniós fizetőeszközhöz jutni, mintha bankkártyával fizetnénk külföldön (a bankkártyás vásárlásnál ráadásul napi árfolyam van). Ugyanakkor ebben az esetben a bankból történő pénzkivét költségével nem számoltunk, az enpenzem.hu-nak nyilatkozó bankok azonban arról számoltak be, hogy nem látnak változást nyáron a nagyösszegű pénzkivétekben, vagyis elképzelhető, hogy a magyarok egy része pénzének egy részét nem a bankban tartja, hanem ilyen esetekre otthon őrzi a párna alatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!