A Fitch nem aggódik Románia miatt
Románia egyre instabilabbá váló politikai helyzete rövid távon nem veszélyezteti az ország befektetési ajánlású, "BBB mínusz" szintű államadós-osztályzatát, amelyre továbbra is kedvezően hat a költségvetési konszolidációs folyamat és a jelentős külső tartalék - közölte szerdai helyzetértékelésében a Fitch Ratings.
A nemzetközi hitelminősítő szakértői által Londonban összeállított elemzés szerint változatlanul elsősorban a szerkezeti gyengeségek, valamint a Görögországgal és általában az euróövezeti gazdasággal szembeni kitettség a fő teher a román szuverén besoroláson.
A belpolitikai instabilitás akkor terhelné a román adósosztályzatot, ha a gazdaságpolitikára gyakorolt hatása veszélyeztetné a költségvetési célokat, késleltetné a szerkezeti reformokat, vagy nehézségeket okozna a finanszírozási igények fedezésében. Mindez egyelőre nem történt meg, de megtörténhet, ha a jelenlegi instabilitás állandósult elemévé válik a román politikai életnek - fogalmaztak szerdai elemzésükben a Fitch Ratings londoni szakértői.
A hitelminősítő szerint a feszültség a miniszterelnök és az államfő között "nem újdonság". Azonban az elnök felfüggesztése, valamint az a reakció, amelyet ez kiváltott - például az Európai Bizottság figyelmeztetése, hogy Romániának tiszteletben kell tartania a törvényességet, ellenkező esetben további uniós integrációját kockáztatja - a politikai instabilitás intenzívebbé válását jelzi.
A Fitch Ratings londoni elemzői közölték: elsődleges aggályuk az, hogy mindez késleltetheti az IMF/EU-megállapodásban előírt szerkezeti reformok végrehajtását, beleértve az állami vállalatok privatizációját. A hitelminősítő mindazonáltal azon a véleményen van, hogy a kormányzó USL pártkoalíció elkötelezett az IMF/EU-program mellett. A Fitch várakozása az, hogy az ESA 95 szabvánnyal számolt román államháztartási hiány az idén a hazai össztermék (GDP) 3 százaléka alatt lesz, és ez lehetővé teszi, hogy Románia 2013 közepén kikerüljön az EU túlzottdeficit-eljárásának hatálya alól.
A 2013-as költségvetéssel kapcsolatos kockázatok már nagyobbak, tekintettel az idén novemberre tervezett parlamenti választásokra. A Fitch Ratings szerint azonban az IMF/EU-program melletti kormányzati elkötelezettség még akkor is kitart a választások után, ha a román politika populista fordulatot venne. Ezért a hitelminősítő központi várakozása az, hogy a GDP-arányos román államháztartási hiány jövőre és 2014-ben is tovább csökken, jóllehet a hivatalos előrejelzésnél várhatóan lassabban. A Fitch elemzői közölték: ezt a várakozást tükrözi, hogy a cég stabil kilátást tart érvényben Románia adósosztályzatára.
Más nagy londoni hitelminősítők és elemzőcégek nem ennyire derűlátók a romániai fejleményekkel kapcsolatban. A Moody's Investors Service hitelminősítő a minap leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta az addigi stabilról a devizában, illetve hazai valutában fennálló hosszú futamidejű román kormánykötvény-kötelezettségek "Baa3"-as szintű - más hitelminősítők módszertanában "BBB mínusz"-nak megfelelő - osztályzatának kilátását. Ha a Moody's innen leminősíti Romániát, azzal a hosszú távú román szuverén adósbesorolás e cégnél átkerülne a befektetésre már nem ajánlott sávba.
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport a minap ugyancsak gyengítette a román befektetési eszközök súlyozására adott ajánlását, azzal a véleményével indokolva az átértékelést, hogy a várható romániai belpolitikai fejlemények valószínűleg kedvezőtlenül hatnak majd a román gazdaság növekedési kilátásaira és a folyamatban lévő EU/IMF-programra. A ház londoni befektetési és elemző részlege közölte, hogy az általa vezetett globális felzárkózó piaci kötvényindex (EMBIG) modellportfolióján belül piaci súlyozásról alulsúlyozásra módosította a román befektetésekre érvényes ajánlását.
A JP Morgan londoni felzárkózó térségi közgazdászai a döntéshez fűzött indoklásukban annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a Romániában kialakult politikai instabilitás "nem piacbarát", és a helyzet tovább romolhat még akár a parlamenti választások után is. A ház elemzői szerint ez azt jelenti, hogy magas a "költségvetési elcsúszás" kockázata, és az EU/IMF-program is zátonyra futhat. A JP Morgan londoni elemzői az általuk látott kockázatok miatt meredeken, a korábbi 2,7 százalékról 1 százalékra rontották a román gazdaság jövő évi növekedési ütemére szóló előrejelzésüket.