Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Lejtmenetbe kapcsoltak az európai és amerikai tőzsdék az euróválság legújabb híreire, mely szerint Görögországot nem finanszíroznák tovább a nemzetközi szervezetek és több spanyol tartomány is a központi költségvetéshez fordul pénzügyi segítségért. Zuhan az euró a dollárral és a japán jennel szemben is, a forint is gyengélkedik, de egyelőre még tartja a 290 alatti szintet.
Körvonalazódik a déli uniós tagállamokat övező pánik. Komoly mértékű gyengülésnek indultak az európai és amerikai tőzsdeindexek és részvénypiacok, miután olyan hírek láttak napvilágot, melyek szerint Németország és a nemzetközi szervezetek nem folyósítanának több pénzt a hatalmas pénzügyi válságban lévő és a megszorítások prése alatt nyögő Görögországnak. A bajokat tetézte, hogy ma hat spanyol tartomány is bejelentette, hogy megrendült pénzügyi helyzetük megtámogatásához a központi költségvetés segítségét kérik. Emellett kijött egy friss jelentés is, mely a spanyol gazdaság további lejtmenetéről számol be.
A hírekre a spanyol IBEX 35 április óta nem látott szintre, 6000 pont alá süllyedt. Később ugyanakkor sikerült csökkenteni az elszenvedett veszteségeket, ám az index még hétfő délután is majdnem 3 százalékos mínuszban tartózkodott. Eközben a spanyol államkötvények kamatai is emelkedésnek indultak, a tízéves lejáratú állampapírok hozamszintje 7,32 százalékon állt hétfőn késő délután, és ezzel majdnem rekordszintet ütött meg.
A görögöknél még komorabb a kép, tekintve, hogy 6,9 százalékos mínuszban tartózkodott az athéni index délután. Kedden az EU-EKB-IMF trojka küldöttsége Athénba látogat, hogy ellenőrizze a hitelprogram feltételeinek teljesülését. A helyzet ugyanakkor egyre drámaibbá válik, mivel a Der Spiegel információ szerint az IMF nem kíván a továbbiakban részt venni Görögország finanszírozásában, így akár már szeptemberre elfogyhat a görögök pénze.
A déli államok tőzsdéi mellett a többi európai börze is szakad, a német DAX 3,7 százalékos, a francia CAC-40 3,3 százalékos, a brit FTSE 100 pedig 2,4 százalékot vesztett értékéből hétfőn. Az amerikai S&P 500 index 1,8 százalékos mínuszban tartózkodott hétfőn. Az olaj ára is csökkent, a Brent típusú kőolaj hordójáért négy dollárral kellett kevesebbet adni, mint pénteken, így most 102 dollárral kereskednek az árucikkel. Ez döntően a közel-keleti fejleményeknek és az erős dollárnak volt köszönhető.
Az euró is nyomás alatt van, a pénteki 1,215 helyett hétfőn már 1,208 amerikai dollárt kellett adni a közös európai fizetőeszközért. A forint egyelőre tartja magát: a pénteki 286-os szintről hétfőre 288-ra gyengült a magyar fizetőeszköz, de ennél további szintekre egyelőre nem gyengült a forint.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Újabb izraeli és amerikai tervek szövődtek a gázai palesztin lakosság kitelepítésére, miközben a háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos hatalmi paktuma.
A Tisza Párt elnöke Szabó Tündére utalva reagált a Róka Rékáról szóló hírekre.
Az új uniós költségvetés kimagaslóan sok pénzt juttatna Magyarországnak, de mivel Ukrajna is kaphat EU-támogatást, Orbán elutasítja a javaslatot.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
A humorista szerint a miniszterelnök hazudik, amikor azt mondja, hogy számíthatnak rá a kárpátaljai magyarok.