szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az MNB függetlenségéről, az IMF-tárgyalásokról és a jegybankra kivetendő tranzakciós adóról kérdezte a Magyar Narancs Karvalits Ferencet, a Magyar Nemzeti Bank alelnökét.

Bár az IMF-EU tárgyalások részletei nem nyilvánosak, Karvalits Ferenc, az MNB alelnöke a Magyar Narancsnak annyit elárult: a konzultációk arról folynak, hogy nézhet ki a hosszútávon fenntartható magyarországi növekedési pálya. A nemzetközi intézmények hiteles, fenntartható, a piac által finanszírozhatónak vélt költségvetési programot szeretnének látni. "Ugyanúgy a sikeres magyarországi gazdaságpolitikában érdekeltek, mint mi, tehát ők a szövetségeseink" - mondta a hetilapnak az alelnök.

Arra a kérdésre, hogy az eurózóna válsága határozza-e meg Magyarország kilátásait, az MNB alelnöke azt mondta: arról szó sincs, hogy Magyarország problémái kizárólag az eurózóna válságából adódnak. Ahogy fogalmazott: "Vannak saját problémáink, amiket magunknak kell orvosolnunk. Azon országok közé tartozunk, ahol a magas adósság alacsony gazdasági növekedéssel párosul, de helyzetünk a kelet-közép-európai régión belül is különösen rossz."

Szerinte egyedül Magyarországra jellemző, hogy az államadósság és az ország külföldi eladósodottsága egyszerre magas. A jegybank alelnöke szerint a problémákat csak hosszú idő alatt lehet orvosolni, és ez tartós erőfeszítést követel. "Pozíciónk továbbra is sérülékeny, érzékenyen reagál a nemzetközi pénzpiac hullámzásaira" - tette hozzá.

Levezetése szerint magas adóssággal csak akkor lehet együtt élni, ha a finanszírozási költségek alacsonyak, és a gazdaság reálteljesítménye robosztus, Magyarország gazdasági kilátásai azonban kedvezőtlenek – tette hozzá.

Problémák sora

Az alelnök szerint történelmi mélyponton van a beruházások szintje, a belföldi fogyasztás rendkívül gyenge, a hitelezés leépül, magas az adósságteher, a fogyasztói és üzleti bizalom pedig alacsony. A hitelezéssel kapcsolatban azt is elmondta: a kormány nem érti a bankok, a pénzügyi közvetítés jelentőségét.

A szakember ezért most az elsődleges feladatnak azt tartja, hogy a kormány csökkentse a kockázati felárakat és ezzel együtt javítsa a gazdasági növekedés kilátásait. Ehhez szükség van a finanszírozók bizalmának megerősítésére. Emellett szintén fontosnak tartja a stabil adórendszer, a költségvetési fegyelem és a kiszámítható gazdaságpolitika biztosítását. "A tárgyalások elhúzódása növeli a bizonytalanságot, holott maga a megállapodás önmagában is olcsóbbá tenné a finanszírozást, és élénkítené a beruházási kedvet" - tette hozzá.

A jegybank függetlenségét firtató kérdésre az alelnök azt mondta: a júliusi törvénymódosítást követően alapvetően a helyükön vannak a függetlenséget garantáló jogi keretek. Arra a kérdésre, hogy a kormányzati intézkedések és nyilatkozatok mennyire tartják tiszteletben a monetáris döntéshozókat, Karvalits azt mondta: eddig tudták tartani a monetáris kondíciókat, de a kormányzat nem minden szereplője érti jól a függetlenség funkcióját.

Az interjúban kitértek a Magyar Nemzeti Bankra kivetett tranzakciós adóra is, amellyel kapcsolatban Karvalits azt mondta: az Államkincstár és a jegybank tranzakcióinak megadóztatása nem valódi bevételek, mert az állam az egyik zsebéből teszi át a pénzt a másikba. Arra a kérdésre, hogy a kormány ehhez képest azt hangoztatja, ha a jegybank nem fizet, azzal másfél millió ember életét nehezítik meg, úgy reagált: amennyiben a törvény nem változik, a jegybank be fogja fizetni a jutalékot, de ez a költségvetés pozícióján nem fog segíteni.

A teljes interjút a Magyar Narancs eheti számában olvashatják el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!