Kiszervezi védelmi ipari érdekeltségeit a magyar állam
Mely cégeket érint az N7 Holding és a 4iG csoport közötti előzetes megállapodás? Milyen lehetőségeket tartogat az ágazat a hazai beszállítóknak?
Áfaemelés, félszuperbruttósítás meghagyása, banki adóterhelés növelése, pedagógus-életpályamodell feladása, segélyplafon bevezetése – egyebek mellett ilyen lehetőségek közül válogathatna a kormány a jövő évi költségvetés tervezetében lévő 500-600 milliárdos lyuk betömésénél. A lehetséges intézkedések listáját a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) készítette a kormánynak, és az Origo idézett abból részleteket csütörtökön.
A kormány 2013-ban 2,2 százalékos GDP-arányos hiányt tervez, külön intézkedések nélkül nagyjából ennek a duplája is lehetne a deficit. A hiány egyik oka a költségvetés első változata után bejelentett munkahelyvédelmi akcióterv 300 milliárd forintos költsége – emlékeztetnek az Origo cikkében.
A hiányt nemcsak azért kell féken tartani, mert a kormány meg szeretne állapodni a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Bizottsággal egy készléti hitelkeretről, hanem azért is, mert jóval 3 százalék feletti hiánnyal újra növekedni kezdene az államadósság.
Az NGM több javaslatot is tett a kormánynak arra, hogyan lehetne befoltozni a jövő évi költségvetés tervezetében lévő 500-600 milliárdos lyukat. Az Origo cikkében úgy fogalmaznak, hogy hosszú étlap készült, amelyről a kormány majd válogathat. Úgy tudják: az NGM stábja azt az instrukciót kapta, hogy ötleteljenek szabadon, ne szabjon határt a fantáziájuknak az, hogy minek van politikai realitása, vagy mit nem fogadna el az IMF és a bizottság. A listát 2-3 hete kapta meg Orbán Viktor miniszterelnök.
Az ötletek között szerepel a személyi jövedelemadónál a félszuperbruttósítás kivezetésének elhalasztása, azaz jövőre mégsem lenné még ténylegesen egykulcsos az szja-rendszer. A javaslat 110 milliárd forintot betömne az 500-600 milliárdos lyukból.
Felemelnék a normál, 27 százalékos áfakulcsot: nem 30 százalékos lenne, 28 és 29 százalékos számításokat készítettek. Az Origo szerint az áfaemelés olyan formában is felmerült, hogy esetleg egyes alapvető élelmiszereknél áfacsökkentés legyen. Akár úgy, hogy több terméket sorolnak a 27 százalékos körből a 18 százalékosba, esetleg az 5 százalékos kulcsba, vagy valahol a kettő között találnak ki egy áfakulcsot a 18 százalékos helyett.
A bankok megadóztatásánál felmerült, hogy a bankadót mégsem feleznék meg jövőre, és rajta van az étlapon a jegybank megadóztatása is. Javasolja még a tárca az adóbeszedés szigorítását, a pedagógus-életpályamodell feladását, a járulékplafon eltörlését, a fordított áfa kiterjesztését és a közszféra bizonyos mértékű létszámcsökkentését.
Az egész megszorítás jelentősen mérsékelhető lenne ugyanakkor úgy, hogy a tervezett hiányszámot emelnék meg 2,2-ről 2,7 százalékra.
Mely cégeket érint az N7 Holding és a 4iG csoport közötti előzetes megállapodás? Milyen lehetőségeket tartogat az ágazat a hazai beszállítóknak?
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. A cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változások kerülnek bemutatásra.
Még mintegy 186 milliárd forint kedvező feltételű pénzügyi forrás érhető el az EXIM-nél a Demján Sándor Program keretében meghirdetett konstrukciókban.
353-ról 529-re nőtt a gyermekotthonokban, nevelőintézetekben regisztrált bűncselekmények száma tavaly az előző évhez képest – derült ki a HVG által kikért adatokból.
Garantált a konfliktus a magyar kormány és az EU féléves elnökségét átvevő Dánia között.
A legmagasabb hőmérséklet napközben még 32 és 39 fok között alakul.