szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem lehet elengedni a gyeplőt, mint ahogy azt a korábbi választások előtt a kormányok megtették. A régi, múltbeli bűnök miatt rendkívül magas a magyar államadósság kamatterhe, az IMF-megállapodást pedig a piac már elkezdte beárazni - mondta Varga Mihály, a Nemzetközi Valutaalappal folytatott tárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter egy keddi konferencián, aki szerint ugyan javul a strukturális egyenlegünk, de olimpiát azért nem rendezne.

Magyarországon az államháztartási egyenleg hosszú időn keresztül meghaladta a kritikus szintet, az uniós országok közül a leghosszabb ideje vagyunk túlzottdeficit-eljárás alatt - adta meg az alaphangot Varga Mihály IMF-tárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter a Portfolio.hu által szervezett keddi Budapest Economic Forum 2012 konferencián. A miniszter szerint túlzottan magas újraelosztási ráta mellett teljesül hazánkban a költségvetési fegyelem, bár az egész EU-t tekintve nem állunk rossz helyen, de régiós versenytársainkhoz képest ez az elosztási ráta már nagy.

Varga Mihály az államadósságra kitérve elmondta, 2001-ben voltunk ebből a szempontból a legkedvezőbb helyzetben. Az utóbbi évek egyik nagy eredménye, hogy az államadósság már csökken. Csak Görögország fut be jobb pályát nálunk az EU-ban, de olyan adósságcsökkentést senki sem szeretne - emelte ki a miniszter.

Az államadósság kamatterheire kitérve Varga elmondta, hogy az kiugróan magas. Az államadósságszolgálat a GDP 4%-a, ez jelentősen magasabb szomszédainknál. A régi, múltbeli bűnök miatt nehezebb ezt kezelni.

Drámaian esett a potenciális növekedésünk

Az egyensúlyt megfelelő kínzóeszközökkel helyre lehet állítani, de a mostani helyzetben a potenciális növekedés a legproblémásabb helyzet, 2002 óta a potenciális növekedésünk drámaian esik, az elmúlt években ez durván visszaesett a régióbeli országokhoz képest. 2009-ben történtek pozitív lépések, bérvisszafogó gazdaságpolitikát hajtott végre a kormány, megtörte a negatívabb trendet Varga szerint.

Bár 3,7-ről 3,8 millióra tudták növelni a foglalkoztatottak számát, messze vagyunk attól, hogy ennek kitörő módon örüljünk. A magyar foglalkoztatás aránya összevetve más országokéval igen alacsony, a hasonló népességű Csehországban 5,1 millió ember dolgozik, a magyar foglalkoztatás aránya összevetve más országokéval igen alacsony. Máltát szoktam betenni ebbe a sorba, hogy ne utolsók legyünk - emelte ki Varga.

Ha szembenézünk a tényekkel, akkor a magyar gazdaság most produkálja a valós gazdasági teljesítményt, ami benne van. Hitelből és növekvő államadósságból mozgattuk a gazdaságot. A nulla körüli növekedés az elmúlt években is jellemző volt, 2006-2007 tájékán a magyar gazdaság már recesszióban volt Varga szerint. Ez ugyanakkor nem ad felmentést a mostani kormánynak sem, hogy ezeken a mutatókon javítson.

Fiskális szigor szükséges

A fiskális szigor fenntartása szükséges, fenntartható államadósság biztosítása elengedhetetlen Varga szerint. A strukturális egyenlegünket javítani tudjuk, ennek pozitív következményei is vannak. A 2013-as év mindenképpen fontos lesz, mivel választások előtti év lesz, és az utóbbi két választásnál a választások előtti évben az egyensúlyok megborultak. Most ez nem fér bele. Részben a túlzottdeficit-eljárás, részben pedig saját magunk miatt sem engedhetjük meg, hangsúlyozta a tárca nélküli miniszter. Varga itt azt is megemlítette, hogy a rendkívül mínuszos strukturális egyenlegű országok között két nemrég olimpiát rendezett ország is megtalálható. Vajon Szalay-Berzeviczy Attila ennek tükrében még ma is olimpiát szeretne rendezni? - tette fel a kérdést a miniszter.

Varga Mihály több területet is kiemelt, ahol szükség van változtatásra és ezek a változások meg is indultak. Az államigazgatásnak térségbeli összevetésben magas a költségigénye. Az IMF-fel és Európai Bizottsággal összhangban azt mondja a kormány, hogy ezeket a költségeket csökkenteni kell, főként a létszámkiadások területén. Az oktatásnál elmondható, hogy a magyar diákok teljesítménye a nemzetközi átlag közeli. Látszólag itt is rendben vagyunk. A társadalmi különbségek viszont jelentősen kiéleződnek az iskolákban, ezen a területen változtatni kell. A felsőoktatásra kitérve a miniszter elmondta, hogy annak költsége nagy, ám hatékonysága csekély. Tíz év alatt 80 ezerrel nőtt meg az ott tanulók száma, viszont a végzettek száma ugyanannyi maradt. A jogász, közgazdász képzést tekintve jól állunk, viszont a természettudományok, informatika területén lemaradtunk.

Az adórendszerünkre kitérve Varga hangsúlyozta, hogy torz adórendszerünk van. Magyarországon a minimálbéren lévők száma nagyon magas, ez az adóelkerülés elterjedtségét szimbolizálja. A miniszter nem ért egyet egy második SZJA-kulcs bevezetésével, a magasabb kulcs az adóelkerülést növelné.

A foglalkoztatás területén erős alkalmazkodás történt a válság kezdete óta. Százezer fővel többen dolgoznak most, de ez részben amiatt történt így, mivel sokan részmunkaidőre váltottak, és a közfoglalkoztatásnak is szerepe van a növekményben. A teljes foglalkoztatottságért ugyanakkor még sokat kell tenni - emelte ki Varga.

Nem szabad kilépni az egyensúlyjavító programból

Varga szerint a finanszírozhatóság területén ellentmondásos kép bontakozik ki. Az egyensúlyjavító programból, amit a kormány elindított, nem szabad kilépni. A kockázat csökkentésére van szükség, biztonsági hálót szeretne a kormány, mivel Magyarország komoly mértékben össze van kötve az európai változásokkal. A hazai gazdasági növekedést is a német gazdaság kilátásaihoz igazították, ezért is csökkentették a 2013-as növekedési előrejelzést egy százalékra. A miniszter úgy vélte, hogy a piac már beárazta, hogy lesz egy ilyen megállapodás. A következő évek gazdaságpolitikája a megállapodás tükrében feszesebb lehet, ezt is figyelembe veszik már a piacok, ez a CDS-feláron már látszik is. Ezt a forint-euró árfolyam is visszatükrözi.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!