szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Már az Európai Bizottság sem hisz a női kvótában: Viviane Reding alapjogi biztos keddre hirdette azt a sajtótájékoztatót, amelyen bejelentették volna a kötelező női kvóta bevezetését a nagyvállalatok felügyelőbizottságában. Azonban a sajtótájékoztatót kedden röviddel a kezdés előtt lemondták.

Az Európai Bizottság keddi strasbourgi ülésén nem tudott konszenzusos törvényjavaslatot elfogadni a női kvóta ügyében, így a témát elnapolták – derült ki Viviane Reding uniós biztos, az Európai Bizottság alelnöke Twitter-üzenetéből. Reding a kezdeményezője annak a javaslatnak, amelynek értelmében 2020-tól a nagyvállalatok felügyelőbizottságában a helyek legalább negyven százalékát nőknek kellene betölteniük. A javaslat 250-nél több embert alkalmazó vagy évente több mint 50 millió euró bevétellel rendelkező cégeket érintene. A tervezet szerint az ez ellen vétő vállalatokat büntetéssel, uniós támogatások visszavonásával, valamint közbeszerzésekből való kizárással sújthatnák.

Reding hiába szeretné
AP

A Spiegel Online értesülései szerint a 27 tagú Európai Bizottság rendkívül megosztott a kérdésben: az elutasítókat is egy nő, a holland Neelie Kroes vezeti. Mint korábban beszámoltunk róla, kilenc ország, Magyarország mellett Bulgária, Csehország, Észtország, Lettország, Litvánia, Málta, Hollandia és az Egyesült Királyság levélben tiltakozott a tervezet ellen. Szerintük ezen a területen minden célzott intézkedést nemzeti szinten kell kidolgozni és megvalósítani, és ezért nem támogatják, hogy európai szinten jogilag kötelező érvényű előírások szülessenek a nők felügyelőbizottságokban történő alkalmazására.

Az Európai Bizottság adatai szerint jelenleg a felügyelő-bizottsági helyek mindössze 13,5 százalékát töltik be nők, az igazgatósági tanácstagok arányát tekintve pedig még ennél is sokkal rosszabb a kép. Azon egyébként, hogy a döntéshozás megakadt, nincs mit csodálkozni. A levelet írt kilenc ország közösen rendelkeznek annyi szavazattal az unió legfőbb döntéshozó szervében, az Európai Tanácsban, hogy megakadályozzák a jogszabály elfogadását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!