szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az EU-nak nem pusztán az oroszok miatt, hanem a román és bolgár szabűlyozási visoznyok miatt sem tetszik a magyarok által már aláírt új gázvezetéképítési projekt. De Brüsszel azzal is számol, hogy a csak jövőre életbe lépő uniós gázpiaci törvényeket is követeli majd a Gazpromon.

Az energiainfo.hu friss bejegyzése szerint bár az orosz állami gázóriás, a Gazprom iparkodik még az idén megkezdeni a Déli Áramlat gázvezeték építését, az egész projekttől nincs elájulva az Európai Unió. Az orosz igyekezetet elvileg indokolná, hogy a Gazprom szeretné az EU Harmadik Energiacsomagjának érvénybe lépése előtt szeretné lezárni a tárgyalásokat (akár azért is, hogy annak bizonyos téziseit megkerülhesse), de a 2013 márciusától hatályos új szabályozás alól - ígéri az EU - nem kap kibúvási lehetőséget a gázipari mammut.

A jogszabályi pakkban a Gazpromnak valószínűleg az fáj a legjobban, hogy az energiacsomag megköveteli, hogy amennyiben harmadik ország (esetünkben Oroszország) épít az EU területén vezetéket, ahhoz más uniós szolgáltatónakis hozzáférést kell adni. Ez azt jelenti, hogy az infratruktúra a piaci visoznyoknak jobban kitetté válik, mintha csak a Gazprom érdekeit szolgálná ki.  A Natural Gas Europe azonban azt is aláhúzza: az orosz beruházás siettetése nem teremt lehetőséget arra a Déli Áramlatnak, hogy figyelmen kívül hagyhassa az EU trösztellenes és környezetvédelmi szabályait.

Az Európai Bizottság emellett úgy látja - írja az energiainfo.hu -, hogy Románia és Bulgária sincs teljes szinkronban az EU gázpiaci előírásaival, ezért két éve már az Európai Bíróság előtt van az ügyük.

Nabucco-párti az Unió?

Az Unió, ha nyiltan nem is, de láthatóan gáncsolná a Déli Áramlat előkészületeit, ami mögött az állhat, hogy az EU még mindig inkább hisz a Nabucco projektben, noha ép az utóbbi időben merült fel az a verzió is, hogy az eddig csak-csak kivitelezhetőnek gondolt, BP-féle megoldásból is kifogják a szelet az oroszok.

Magyarországon október végén jelentették be, hogy megszületett a végső beruházási döntés. A Déli Áramlat egészére vonatkozó végső beruházási döntést a Gazprom november közepén hozza meg - feltéve, ha addig sikerül Szlovániával is hasonló szerződést aláírni, mint amit Budapesten az MVM-mel sikerült.

Baji Csaba, a magyar energiacég elnök-vezérigazgatója a Gazprom elnökhelyettesével, Alekszandr Medvegyevvel együtt szignélt papíron azt vállalták, hogy a Fekete-tenger fenekén végighúzott csővezeték - ami az európai oldalon két ágra válva egyrészt Dél-Olaszország, másrészt Kelet-Közép-Európán keresztül Ausztria felé veszi az irányt - 229 kilométeres magyarországi szakaszát megépítik 2016-ig. A tervek szerint orosz-türkmén gázzal töltendő, közel 30 milliárd köbméter éves kapacitású vezeték magyarirszági szakasza 600 millió euróba kerül majd, ebből az MVM 450 milliót hitelből finanszíroz majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!