Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A Nébih szerint a nagyobb vásárcsarnokokban kezd kiszorulni a hazai őstermelői áru.
Bármerre járunk az országban, szinte minden sarkon találni „termelői eper” feliratú bódékat. Május második felében le is csapott rájuk a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), ugyanis fokozott szamóca-ellenőrzéseket tartottak.
A cél a jogszerűen értékesítő őstermelők támogatása és a fogyasztók védelme volt, ettől motiváltan a hatóság mintegy harminc szamócaárusítót ellenőrzött a Nébih zöldszámára érkezett bejelentések alapján.
A felügyelők egyebek mellett ellenőrizték, hogy az értékesíteni kívánt termék szerepel-e az őstermelői nyilvántartásban, és azt a saját gazdaságban állították-e elő. Vizsgálták azt is, hogy az értékesítést arra jogosult személy végzi-e, és a helyszínen a vásárlók elérik-e az előírt információkat. Fontos ellenőrzési szempont volt továbbá, hogy az eladásra kínált termék mennyisége arányos-e a nyilvántartásban feltüntetett, földterületeken megtermelhető mennyiséggel.
Az ellenőrzés-sorozat során 5 esetben indult eljárás, mert felmerült a gyanú, hogy az értékesítő nem saját termelésű termékeket kínál. Ezeknél az eseteknél a hatóság a dokumentumok vizsgálata mellett minden esetben kimegy a termelés helyére is ellenőrizni.
A hivatal keddi közleménye szerint általánosságban elmondható, hogy a termelői piacokon jogszerűen történik az értékesítés, saját termelésű árut kínálnak a termelők. A nagyobb vásárcsarnokokban azonban kezd kiszorulni a hazai őstermelői áru, inkább kereskedők értékesítik a felvásárolt szamócát.
Továbbá a Nébih felhívta a figyelmet arra, hogy a hatályos jogszabályok alapján az őstermelőnek az árusítás helyén kötelező jól látható módon kihelyezni a „saját őstermelői tevékenységből származó termék” feliratot, valamint az őstermelő FELIR- és a Nébih tevékenységazonosítóját. Ennek alapján a Nébih honlapján az őstermelő-keresőben lekérdezhető, hogy a kínált termék szerepel-e a nyilvántartásban, bejelentette-e annak termelését.
Ha valaki az őstermelői tevékenységgel kapcsolatos visszaélést tapasztal, a Nébih zöldszámán (06-80/263-244) vagy e-mailben az mgei@nebih.gov.hu és a zoldszam@nebih.gov.hu címeken jelezheti.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Kényszerhelyzetben van Orbán: Tusványoson újat és nagyot kell mondania, mint például egy vaskos jóléti csomag vagy egy népszavazás, emellett csak „kötelező elem” lehet Magyar Péter, az LMBTQ-emberek és az ukránok pocskondiázása. A Tisza elnöke sem dőlhet azért hátra: fel kell vennie a kesztyűt és kormányzóképességet is kell mutatnia.
Kigyulladt egy kioszk, a tűz átterjedt a kis boltokra, ahol egymás után robbantak fel a túlhevült gázpalackok.
A katasztrófavédelem több tanácsot is adott a várható rossz idő miatt.