szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hétvégén a kormány benyújtotta a pénztárgépek adóhatásoghoz történő bekötésével kapcsolatos javaslatot. Az elektronikus-naplós pénztárgépeket 2013 második felére kell beélesíteni, így azonban kétséges, hogy a jövő évre várt 95 milliárdos bevétel elérhető-e.

Kétséges, hogy elérhető-e a pénztárgépek Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz (NAV) történő bekötésével a jövő évi költségvetésben tervezett 95 milliárdos bevétel - írják a Pénzkérdés blog szerkesztői legfrissebb bejegyzésükben. A pénztárgépek körüli trükközés régóta köztudott az adózási szakértők és természetesen az adócsalók között. A korábbi kormányok nem tettek ennek ellenére semmit.

A mostani kormányzat javaslata racionális alapon nehezen támadható, ám két probléma is van vele. Az első, hogy azokat a vállalkozókat, akik az eladott áruk vagy fogyasztás csak egy részét ütik a pénztárgépbe, továbbra is csak korlátozottan lehet majd "online" elkapni. A másik pedig a bekötés költségei, amelyekről ma sincs információ. Sem arról, hogy ez az átállás mennyibe kerül majd a vállalkozóknak, sem arról, hogy ennyibe fáj majd magának az államnak is.

"Közgazdaságtani (és magánéleti) alaptétel, hogy ha egy adott célt (hasznot) minél nagyobb mértékben el akarunk érni, annál nagyobbak a költségek" - írja a Pénzkérdés blog. A felálló rendszer helyett inkább érdemes lehetne egy másik alternatívában gondolkodni. Ezt a területet egyszerűen lehetne ellenőrizni, csak az azonnali ellenőrzést át kéne alakítani késleltetett ellenőrzéssé. Az ellenőr kér valamit, megőrzi a nyugtát, később ellenőrzik, hogy le lett-e könyvelve a tétel. Ennek az ellenőrzési módnak a megszellőztetése is valószínűleg megnövelné a bevételeket. Emellett pedig nem szükséges plusz ember és munkaóra hozzá.

A teljes bejegyzést itt olvashatják!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!