Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A globális piaci hangulati mérőszámok tanúsága szerint belső okok álltak az elmúlt napok forintgyengülési hulláma mögött - vélekedtek keddi helyzetértékeléseikben londoni pénzügyi elemzők.
William Jackson, az egyik legnagyobb citybeli gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics felzárkózó piacokra szakosodott vezető közgazdásza befektetőknek kedden összeállított elemzésében felidézi, hogy a magyar kormány álláspontja szerint külső spekuláció okozta a forint árfolyamveszteségét.
Jackson grafikus elemzéssel kimutatja ugyanakkor, hogy a forintgyengülés időben éppen egybeesett a globális piaci volatilitás egyik fő mércéjének tekintett, a befektetői kockázatvállalási hajlandóság megítélésére is használt VIX index lendületes csökkenésével, ami az árfolyam-kilengési hajlam mérséklődését és a piaci hangulat javulását jelezte.
A grafikus kimutatásban az euró forintárfolyama és a VIX index által leírt görbe - amelyet a Capital Economics elemzője tavaly januárig vezet vissza - az elmúlt napokban éles ívben széttartóvá válik.
Jackson szerint ebből úgy tűnik, hogy a forintárfolyam és a VIX index közötti kapcsolat - amely a tavaly január óta eltelt egy évben a két görbe csaknem párhuzamos mozgása alapján szoros korrelációban volt - az utóbbi napokban megszakadt, ami arra vall, hogy a forintárfolyam mozgását jelenleg nem a globális kockázatvállalási készség ingadozásai, hanem belső tényezők vezérlik.
A Capital Economics londoni elemzője szerint a fordulatot az is mutatja, hogy a korábbi hónapokban folyamatosan mélyült a magyar gazdaság recessziója, az IMF-megállapodásról szóló tárgyalások pedig "befagytak", ám a forint mindezek ellenére - egészen az elmúlt napok gyengüléséig - meglehetősen stabil maradt.
Jackson szerint a forintárfolyamra ható helyi tényezők jelentős kockázatokat hordoznak, és ezek közül is elsődleges a Magyar Nemzeti Bank (MNB) élén esedékes vezetőváltás.
A Capital Economics londoni közgazdásza megerősítette a ház már korábban is hangoztatott véleményét, miszerint Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter jelölése lenne ebből a szempontból a legvitatottabb lépés, és így ez eredményezné a leghevesebb piaci "visszacsapást" is.
Az elemző szerint az új MNB-elnök személyével kapcsolatos piaci aggodalmak erősödése miatt valószínűnek látszik, hogy a következő hónapokban további eladási hullámok lesznek a magyar befektetési eszközök piacain. Jackson közölte: a cég nem tartja kizártnak, hogy a forint akár a 310 forint/eurós szintig is eljut e folyamat során. Az MNB élén esedékes váltás lehetséges kihatásaira más nagy londoni házak is felhívták már a figyelmet.
A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni globális piacelemző részlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) felzárkózó gazdaságokkal foglalkozó szakértői nemrégiben összeállított elemzésükben közölték: véleményük szerint ha olyan MNB-elnök váltja Simor Andrást, akit a piac "gyengének" minősít, akkor 5 százalék lenne a jegybanki alapkamat alsó határa a jelenlegi enyhítési ciklus végén.
Ám ha a piacot "nagyon pozitív meglepetés" éri egy magasan képzett és függetlennek elismert közgazdász kinevezésével, akkor a ház elemzői szerint lehetőség nyílhat arra, hogy az MNB 4 százalékig csökkentse alapkamatát.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.