szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kifizetődő döntés volt magánnyugdíjpénztárban maradni. Sokan az inflációnál 10 százalékponttal is több hozamot könyvelhettek el. A Nemzetgazdasági Minisztérium 2011-es adatokkal "vág vissza".

Kifizetődő döntés volt magánnyugdíjpénztárban maradni - írja azenpenzem.hu pénzügyi portál. Számítások szerint sokan az inflációnál 10 százalékponttal magasabb hozamot könyvelhettek el, miközben a magán-nyugdíjpénztári vagyon eltűnt.

Tavaly mintegy 509 ezer forinttal hízott egy átlagos, 2,65 millió forintos vagyon a legjobban teljesítő magánnyugdíjpénztárban, míg a leggyengébben szereplőnél is 211 ezer forinttal gyarapodhatott az átlagos tag pénze. A legtöbb hozamot az Aranykornál lehetett elérni, 18,83 százalékot, míg a legkevesebbet - 11,07 százalékot - a Budapest hozta. Mivel a 12 havi infláció a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint tavaly decemberben 5 százalék volt, így a pénztártagok komoly reálhozammal fialtatták pénzüket. A pénztárak ezzel túlteljesítették a bankok hozamát is, kamatadó után átlagosan 5,46 százalékos kamatot kaptak az ügyfelek a lekötött pénzük után.

Eközben a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapról az előzetes ígéretek ellenére csak hozzávetőlegesen lehet tájékozódni. Annyit azonban tudni lehet, hogy az államadósság csökkentésére fordított összegek mellett tavaly novemberben 172,4 milliárd forintot innen fizettek ki a Nemzetközi Valutaalap hitelének törlesztésére. Az átvett magán-nyugdíjpénztári vagyonnak már csak a hatoda van meg.

A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint nem annyi az annyi
Az NGM közleményben reagált a portál cikkére. Leszögezik, az állami rendszerbe való önkéntes visszalépéssel mindenki jól járt, hiszen akinek vesztesége keletkezett a kötelező magánnyugdíj-pénztárban, azt kompenzálta az állam, akinek esetleg hozama volt, az felvehette készpénzben, vagy önkéntes pénztárba utalhatta. Akik az állami nyugdíjrendszert választották, azok - Alaptörvényben védett módon - jogosultságot szereztek a 100 százalékos állami nyugdíjra. "Ez a nyugdíj biztos és értékálló, szemben az állami nyugdíjnál kisebb és abszolút bizonytalan magánnyugdíjpénztári pénzzel" - áll a k. A minisztérium kiemeli, hogy a PSZÁF március 15-éig teszi közzé a pénztárak adatszolgáltatása alapján a nyugdíjpénztárak 2012. évi, illetve 2003-2012. közötti időszakra vonatkozó teljesítményadatait (azenpenzem.hu ugyanakkor már most kiszámította ezt - a szerk.). Az NGM ezek után a 2011. évi adatokat hozza fel példaként, ahol például az Aranykor Országos Önkéntes és Magánnyugdíjpénztár magánpénztári ágában a nettó hozamok 2011-ben a következőképpen alakultak: klasszikus portfoliónál 1,29 százalék; kiegyensúlyozott portfoliónál -1,16 százalék; növekedési portfoliónál -2,49 százalék. Az NGM szerint emellett a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap vagyonának alakulásáról az ÁAK Zrt. honlapján "mindenki" tájékozódást nyerhet. Azt azonban elfelejtették hozzátenni, hogy a legutolsó nyilvános adat tavaly október végéről származik.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!