szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A rezsicsökkentés megvédése érdekében rendkívüli parlamenti ülést kezdeményez csütörtökre a Fidesz-frakció – jelentette be Rogán Antal frakcióvezető a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában kedden. A házbizottság úgy döntött, csütörtökön megtartják a rendkívüli ülést.

A politikus az ülésről azt mondta, szeretnék felruházni az energiahivatalt rendeletalkotási joggal. Kifejtette: ezekkel a rendeletekkel ugyanis a hivatal megvédheti a rezsicsökkentés ügyében hozott döntéseit, és már nem lesznek megtámadhatók bíróságon. Rogán Antal arra utalt, hogy a Napi Gazdaság értesülései szerint a napokban a Fővárosi Törvényszék a Magyar Energia Hivatal rendszerhasználati díjakat meghatározó rendeletével szemben indított bírósági felülvizsgálat során a gázszolgáltatóknak adott igazat első fokon.

Arra a felvetésre, miért nem várják meg a jogerős döntést, a Fidesz frakcióvezetője közölte, ha megvárnák, az olyan lenne, mintha tehetetlenül néznék, hogy elgázolja őket a vonat.

A házbizottság kedden nem sokkal Rogán Antal bejelentése után úgy döntött, csütörtökön megtartják a Fidesz-frakció által kezdeményezett rendkívüli ülést, az egyetlen napirendi pont a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalról szóló előterjesztés lesz, amelyről határoznak is a képviselők.

Az Országgyűlés sajtófőnökének helyettese az MTI érdeklődésére elmondta, a hétfőn tárgyalni kezdett előterjesztés zárószavazásának nincs akadálya, hiszen nem érkezett hozzá módosító javaslat. György Bálint ismertette: a házbizottsági ülésen a Fidesz képviselője a rezsicsökkentés megvédésének szándékával indokolta az ülés összehívására vonatkozó kezdeményezésüket, amelyet a Jobbik képviselője tudomásul vett, az MSZP részéről pedig nem hangzott el frakcióálláspont.

Stiller Ákos

A parlamentnek pénteken benyújtott törvényjavaslat szerint a jelenleg kormányhivatalként működő Magyar Energia Hivatal (MEH) átalakításával önálló szabályozó szervként létrejön a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal. Ez látja el a MEH feladatkörébe tartozó vezetékes energiaellátási (földgáz, villamos energia, távhő) és a víziközmű-működtetési tevékenységekkel kapcsolatos hatósági felügyeletet és részben működési szabályozást, valamint a hulladékgazdálkodási közszolgáltatással kapcsolatos díjszabályozás előkészítő feladatait.

Az indoklás szerint a hivatal létrehozásával megvalósul a rendezett, átlátható szervezeti és hatásköri keretekben működő, a közjót szolgáló, erős és egységes piacszabályozó állami szerepvállalás.

Rogán Antal az m1 Az Este című műsorában hétfőn azt mondta, "a kormányoldal minden eszközt bevet" a rezsicsökkentésért, az Országgyűlés pedig már a héten több jogszabályt módosít, például a gáz-, illetve a villamosenergia-törvényt. A parlament kimondja majd, hogy a gáz-, illetve energiaszolgáltatók mely költségelemeket vehetik figyelembe az árképzésükkor.

A törvényhozók ezzel megvédik a Magyar Energia Hivatal rezsicsökkentésről szóló eddigi határozatait, illetve a kormány döntését, valamint nagyobb jogkörrel ruháznák fel az energiahivatalt.

A politikus azt mondta, a Fidesz "nem szeretné, ha jogerős döntés lenne a rezsidíjak csökkentése ellen felszólaló gázszolgáltatók javára született elsőfokú bírósági döntésből".

A rezsicsökkentés megvédése érdekében kezdeményezett aláírásgyűjtésről Rogán Antal a 180 percben azt mondta, vannak és lesznek is nemzetközi, illetve belföldi támadások az ügyben, de mindenkinek, aki támadja Magyarországot, tisztában kell lennie azzal, nem a magyar kormány áll szemben az energiaszolgáltatókkal. Nem a Fidesz és a magyar kormány az egyetlen, amely szeretné a rezsicsökkentést, azt a magyar családok szeretnék – vélekedett, hozzátéve, "aki a rezsicsökkentést támadja, az a magyar családokat támadja", ezt nem szabad hagyni, ezért kezdeményezték az aláírásgyűjtést.

Az alaptörvény negyedik módosításról a kormánypárti képviselő a rádióműsorban úgy vélekedett, konkrét kritikák nem hangzanak el, csak általánosságok. A konkrét kritikák mindegyikére van világos és egyértelmű válasz, amiből kiderül, hogy a módosítás teljes mértékben megfelel az uniós alapjogoknak, az EU-ban szokásos szabályoknak – közölte.

A Tv2 Mokka című műsorában Rogán Antal elmondta még, hogy az alaptörvény módosítása miatt az esetek túlnyomó többségében belföldön politikai hisztériakeltés, külföldön pedig politikai nyomásgyakorlás van, utóbbi mögött azonban gazdasági érdekek állnak.

A Fidesz rendkívüli frakcióülést is összehívott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!