Jogszabályi megfelelés az akkumulátorgyártás hulladékkezelésében – mit ír elő az EU és Magyarország?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
A találmány nem magyar – habár ha a benne pörgő motort dinamóként kezeljük, azért mégiscsak van némi közünk hozzá. Lámpa-súlyzó-gravitáció: s lőn fél óra világosság!
A gravitáció által működtetett led-lámpa ott lehet mentő ötlet, ahol a vezetékes vagy aggregátoros villamosáram nem áll rendelkezésre. A világon mintegy másfél millió család él így, és keres valamilyen olcsó, ésszerű megoldást ahhoz, hogy naplemente után is rendelkezésére álljon a fény.
A Martin Riddiford, brit ipari tervező által kreált gravitációs lámpa egy olyan új megoldás, ami a kreatív ötletnek és praktikusságnak köszönhetően – némi emberi izomerőért cserébe – félórányi folyamatos lámpafényt biztosít. A mérnök – írja a BusinessWeek – egy ananász méretű lámpatesttel és egy hozzá kapcsolódó, több mint 11 kilós súllyal tulajdonképpen megválthatja azt a világot, amely eddig petróleum vagy kerozinlámpára szorult, mihelyt a Nap nyugovóra tért.
A súly 30 perc alatt süllyed két métert, és a GravityLight (amiben van egy csendes, de gyors generátor – ezt pörgeti föl a gravitációval a föld felé húzott súly) akár az olvasáshoz is elegendő fényt biztosít. Aztán – ha a súly földet ért, csak fel kell húzni a kiindulópontig, és újabb világítási ciklus kezdődhet.
Riddiford a londoni Therefore cég társalapítója, akinek négy éve kezdett motoszkálni az ötlet a fejében, egy e témakörben tartott jótékonysági megbeszélést követően. Több prototípust is épített, de a GravityLight lehet az a megoldás, amely végtelenül egyszerű működése mellett az 5 dolláros árával is abszolút meggyőző megoldás lehet Afrikától Ausztrália eldugott vidékeiig. A gravitációs lámpa, melyet az idén tesztelnek majd tömeges méretben, és a legmostohább körülmények között, máris több komoly támogatót maga mögött tudhat - köztük Billl Gatest, több üdítőitalgyártó céget, sőt az USA Nemzetvédelmi Minisztériumát is.
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Számos kedvezményes kamatozású termék érhető el a Széchenyi Kártya Programban, illetve az EXIM Magyarországnál.
A képzések támogatása segíti az alkalmazkodóképességet és a termelékenység javítását – a vállalkozások széles köre számára érhető el ehhez pályázati forrás.
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.