Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Hamarosan körülbelül 40 milliárd forintos forrás nyílik meg az EGT és Norvég Alapok új támogatási időszakában – közölte a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség csütörtökön.
Az alapok átfogó célja a gazdasági és társadalmi egyenlőtlenségek csökkentése, a kétoldalú kapcsolatok erősítése. A 12 támogatásban részesülő program közül a legnagyobb összeg a környezetvédelem, a kutatás-fejlesztés és a civil szervezetek kapacitásfejlesztése területén áll majd rendelkezésre. Több program foglalkozik a leghátrányosabb helyzetű társadalmi csoportok, ezen belül a roma népesség életkörülményeinek javításával.
Az április 25-én megnyitott Zöld Ipari Innováció program célja a zöld vállalkozások versenyképességének növelése. Az új, környezetbarát technológiákkal csökkenhet a hulladéktermelés, valamint a levegőbe, vízbe, talajba jutó szennyezőanyagok kibocsátása, továbbá új, „zöld" munkahelyek jöhetnek létre. A program operátora a gödöllői Szent István Egyetem, amely felelős a program megvalósításáért, együttműködésben az Innovation Norway nevű norvég innovációs szervezettel.
Az elmúlt hónapokban már két másik támogatási lehetőség is megnyílt: a Méltányos munka és háromoldalú párbeszéd programé, valamint a Norvég Civil Alapé. A további pályázati lehetőségek meghirdetése a donorországok jóváhagyása esetén kezdődhet meg.
A közlemény szerint Magyarország több mint 150 millió eurós, vagyis körülbelül 40 milliárd forintos részesedésével a harmadik legnagyobb kedvezményezett a 15 támogatásra jogosult EU-tagállam között. A 2016-ig felhasználható forrásokat a három donorország, Norvégia, Izland és Liechtenstein a szolidaritás jegyében bocsátja Magyarországnak. A források 97 százalékát Norvégia adja.
Az EGT és Norvég Alapok első, 2004-2009-es támogatási időszakában a források majdnem 100 százalékát lekötötték, és 90 sikeres projekt valósult meg országszerte - közölte az NFÜ.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.