szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A jegybanki monetáris enyhítő programok (QE) kifuttatásával nem lesz gazdasági összeomlás, nem lesz kötvényhozam-emelkedés, de még csak tőzsdei krach sem - írja a MarketWatch hírportál publicistája, Matthew Lynn.

Szerinte ennek ellenére az arany ára csak emelkedhet. Eddig az emelte az árat, hogy a mennyiségi monetáris enyhítést egy katasztrófába, hiperinflációba, gazdasági összeomlásba torkolló "esztelen kísérletnek" tartók számára az arany jelentette a befektetési menedéket. Most viszont azért lehet keresett, mert a jegybankok csak abban az esetben fognak visszalépni a monetáris enyhítésből, ha már meggyőződtek arról, hogy sikerült a gazdaságot egy mérsékelt inflációval együtt járó fenntartható növekedési pályára állítani. Az aranynak mint befektetési eszköznek pedig az infláció is kedvez, és a gazdasági növekedés is, mivel emeli a nyersanyagok árát.

Matthew Lynn nem osztja azokat az elemzői véleményeket sem, hogy a bankokat csak a jegybankok által a pénzügyi rendszerbe pumpált olcsó pénz tarja működésben. A helyzet szerinte az, hogy a QE végére a bankok már megerősítették mérlegeiket, és a gazdasági fellendüléssel párhuzamosan a lakásépítési piaci is növekedésnek indult. Márpedig egy egészséges ingatlanpiac egyúttal egészséges bankrendszert is jelent. A banki részvények tehát jó befektetések lesznek.

Azt az általános vélekedést sem osztja a szakértő, hogy a pénzcsap elzárásával a kötvényhozamok megugranak. Szerinte a jegybankok pontosan tudják, hogy a gazdasági növekedést legbiztosabb módon a kötvényhozamok emelésével lehet megakasztani. A mennyiségi monetáris enyhítésnek tehát csak akkor vetnek véget, ha már ellenőrzés alá került az államadósság és a vállalkozások eladósodása. Így pedig teljességgel biztosra vehető, hogy a QE befejezésével egy időben a jegybankok nem kezdik el az alapkamatot emelni.

Szerinte a monetáris enyhítés vége a részvényárfolyamokban sem lesz negatív hatással. A QE befejezésére csak a foglalkoztatás és az ingatlanpiaci helyzet javulásával együtt járó gazdasági növekedés megindulása után kerülhet sor. Ez pedig értelemszerűen kedvez a vállalati eredményeknek és ezáltal a részvényárfolyamoknak. Ráadásul az alacsony kötvényhozamokra való tekintettel a pénzügyi befektetők is nagyobb érdeklődést mutatnak majd a részvények iránt. 

A mennyiségi monetáris enyhítő programok kivezetésétől szerinte nem kell tartani, amíg a gazdasági helyzet nem viselné el azt. Erre csak a növekedési kilátások határozott javulása esetén kerülhet sor. Nyilván el kell majd viselni menet közben néhány sokkot is, de összességében a piacok többsége számára kedvező fejleményről lesz szó - írja Matthew Lynn a MarketWatch pénzügyi hírportál kommentár rovatában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!