szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A jegybank valószínűleg folytatja az alapkamat alkalmanként negyed százalékpontos csökkentését, jelezte a The Wall Street Journalnak adott interjúban hétfőn Pleschinger Gyula, az MNB Monetáris Tanácsának tagja. Hangsúlyozta, a tanács nagyon óvatos és konzervatív monetáris politikát folytat.

A monetáris tanács jövő kedden (június 25-én) tartja következő kamatdöntő ülését, amikor változtathat a jelenleg 4,5 százalékos alapkamaton. A lap blogoldalán kitért arra, hogy a monetáris tanács kész és képes  támogatni a kormány növekedésösztönző céljait, ám ha bármilyen költségvetési lazítás felhajtaná az inflációt a testület arra is megfelelően reagálna. A gyorsabb növekedés értelemszerűen tágítja a kormány mozgásterét, de az inflációs célt akkor is tartani kell - szögezte le. 

"Mindaddig, amíg a pénzpiacok és az inflációs fejlemények kedvezőek, addig úgy látjuk, megvan a lehetőség a további kamatcsökkentésre,  de hogy az meddig terjed, azt nem lehet tudni. Nincs olyan tényleges szintje az alapkamatnak, amelyre azt mondanánk, hogy a kamatcsökkentéseket ott már le kell állítani" - mondta. 

Ugyanakkor kitért arra is, hogy a  külső környezetben bekövetkező bármilyen éles fordulat, amely megváltoztatná a befektetők kockázatvállaló hajlamát és lassítaná a tőkebeáramlást, arra vezetne, hogy Magyarország már nem lenne képes folytatni a  kamatcsökkentési ciklust.  

A The Wall Street Journal szerint a magyar jegybanki vezetők tartanak attól, hogy az amerikai jegybank (Fed)  gyorsan csökkenti a monetáris enyhítést, mert az hirtelen megnövelné az államháztartás hitelköltségeit. Pleschinger Gyula megállapította, a Fednek, vagy más jelentős jegybanknak váratlan lépése veszélyes és kedvezőtlen lenne a piacokra nézve.  

Problémák adódhatnak abból, ha a külső feltételek romlása miatt a forint árfolyama komolyan túllépné a piac által még eltűrt szintet. Pleschinger  hangsúlyozta, hogy figyelemmel követik a külső piacokat, hiszen az államadósság majdnem fele a külföldi befektetők kezén van.   

"Szükségünk van a külföldi befektetőkre, nem célunk, hogy elhagyják az országot vagy ne újítsák meg lejáró befektetéseiket" - jelentette ki hozzátéve, hogy a magyar és más országok kamatszintje közötti különbség egyelőre elégségesnek látszik ahhoz, hogy maradjanak. Ha ebben változás lenne, a jegybanknak megvan az eszközrendszere, hogy cselekedjék. Ha a helyzet hosszabb távon rosszra fordulna, a monetáris tanács nem is lenne szégyenlős bevetni azokat - tette hozzá, és megjegyezte folyamatosan változik az az egyensúlyi kamatszint, amely még nem táplálja  az inflációt, de ösztönzi a gazdasági  növekedést - ez a gazdaság állapotától függ. A monetáris tanács másik tagja Gerhardt Ferenc novemberben 4,5 és 5,0 százalék közöttire becsülte az egyensúlyi kamatszintet - emlékeztetett a lap.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!