szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az 1,8-2,4 százalékos GDP-re gyakorolt hatás csak akkor lenne igazán reális, ha az egész keretet felhasználnák, ugyanakkor a teljes vállalati hitelállományt tekintve már meghatározó az összeg. Ám az igazi kérdés az, hogy a teljes keretet le tudják-e hívni a bankok és vállalkozások, illetve a nem a legjobb hitelképességű cégek megjelenése hogyan alakítja majd a hitelfelvételt.

Az 1,8-2,4 százalékos GDP-re gyakorolt hatás csak akkor lenne igazán reális, ha az egész keretet felhasználnák – fejtette ki Árokszállási Zoltán, az Erste Bank makroelemzője reagálva Matolcsy György jegybankelnök bejelentésére, mely szerint kétezer milliárdos kerettel folytatja a Magyar Nemzeti Bank a Növekedési Hitelprogramot. Október 1-jétől egyelőre csak 500 milliárd "kiszórása" indul meg, így azért árnyaltabb lesz a program hatása, mint ha az egész 2 ezer milliárd forintot azonnal a piacra öntenék. A jegybank amúgy nem is azt mondta – fejtette ki Árokszállási.

Árokszállási szerint a teljes vállalati hitelállomány 6-6,5 ezer milliárdot tesz ki, így ehhez képest a 2 ezer milliárd azonban már egy meghatározó összeg. Így viszont nem feltétlenül a legjobb hitelképességű cégek is megjelenhetnek a potenciális hitelfelvevők között – a jó hitelképességűek már vettek fel hitelt, illetve kérdés, hogy van-e szükségük többre. Kérdés az, hogy a nem a legjobb hitelképességűeknek hiteleznének-e a jegybanki forrásokat kapó kereskedelmi bankok.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!