Exportálják a nagyikat a németek

Egyre több idős németet helyeznek el lengyelországi idősek otthonában, mivel a Németországtól keletre fekvő országban hasonló színvonal mellett olcsóbb az ellátás. A "nagyiexport" ugyanakkor igencsak megosztja a németeket, egyes sajtóorgánumok például a jelenséget ahhoz hasonlítják, mint amikor egy ország a szemetét külföldre viszi.

  • hvg.hu hvg.hu
Exportálják a nagyikat a németek

Egyre több idős németet helyeznek el lengyelországi idősek otthonában, mivel a Németországtól keletre fekvő országban hasonló színvonal mellett olcsóbb az ellátás – írja a Bloomberg. Egy felmérés szerint már ötből egy német külföldi otthonban tervezi időskorát. Van olyan hely, ahol az ellátás költségei kétharmadával alacsonyabbak, mint egy német idősotthonban, ráadásul a színvonal is magasabb, mint Németországban.

Egy Szklarska Porebában található lengyel otthonban a bentlakók fele már hamarosan német lesz. A német állam ráadásul 700 euró erejéig állja is a külföldi ellátás költségeit, és ez – kiegészítve a német polgárok nyugdíjával – már bőven elegendő a Lengyelországban egyes helyeken 1500 eurós havi teljes ellátás finanszírozására. Ráadásul hasonló létesítményekre egyre nagyobb lehet az igény, mivel Németországban és a fejlett világban 2050-re a népesség 15 százalék lehet majd 80 éven felüli.

Az idős németek beáramlása eközben az érintett létesítményeket és településeket kismértékben németté is varázsolja. Német ételeket szolgálnak fel, németül vannak a kiírások, illetve az evőeszközök jelentős része is Németországból származik.

A "nagyiexport" ugyanakkor igencsak megosztja a németeket, egyes sajtóorgánumok például a jelenséget ahhoz hasonlítják, mint amikor egy ország a szemetét külföldre viszi. Másfelől az is probléma, hogy mi történik akkor, ha a gyerekeknek idős szüleikhez kell sürgős esetben menniük: a több száz, akár ezer kilométeres távolságot – a korábbi esetleg pár utcányi helyett – azonban fapados repülővel már jóval olcsóbban és könnyebben meg lehet tenni, mint korábban bármikor.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?