szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem lép be semmilyen pártba, és egyelőre nem akar miniszter lenni a Bajnai-kormány volt pénzügyminisztere. Oszkó Péter az Indexnek adott interjújában arról is beszélt: a rezsicsökkentés egy valós problémára adott kártékony válasz, a makroadatok nem adnak hurráoptimizmusra okot, a devizahitelesek jelenlegi helyzete pedig szerinte elsősorban a mostani kormány felelőssége.

Nem vagyok benne az Együtt 2014-ben – jelentette ki az Indexnek adott interjújában Oszkó Péter volt pénzügyminiszter. A Bajnai-féle szakértői kormány minisztere hozzátette: kormányzati szerepvállalását is szakmai szerepvállalásként fogta fel, pénzügyminiszterként sem volt semmilyen párt tagja.

"Bár a Haza és Haladás szakmai szervezet háttérmunkájában részt vettem, a direkt pártpolitizálás és a kampány nem az én műfajom. (...) Abban a gondolkodásban viszont szívesen részt veszek, hogy mi az a kormányzati munka, ami jó lenne" – jelentette ki.

"Kiállok Bajnai mellett, de nem vagyok politikus"

Szerinte félreértés volt, hogy a Bajnai vezette Együtt 2014-PM “reaktiválja” őt, ugyanis nem volt hibernálva és "a hibernáló készüléket az Együtt kezeli". Kijelentette: nem lép be semmilyen pártba, és nem érzi aktuálisnak a kérdést, hogy vállalna-e miniszteri posztot, ha úgy alakulnak a választások, de egy 2014 utáni miniszterséget nem zárna ki. Hangsúlyozta: nem arról van szó, hogy nem áll ki Bajnai Gordon mellett, de ő nem politikus.

Stiller Ákos

Oszkó szerint a Fidesz és az MSZP az elmúlt tíz évben "lesüllyesztette a közbeszéd színvonalát". "A 2000-es évek fordulóján a pártok nem azt kezdték el magyarázni a választóknak, hogy értem, mit akartok, de azt nem így, hanem úgy lehet elérni. Hanem rájöttek arra, hogy a választók azt szeretik hallani, hogy nem kell nagy teljesítmény, minden az ölünkbe fog hullani" – fogalmazott a volt miniszter, hozzátéve: "az állami gondoskodás szerepét egyre demagógabb módon lovagolta meg a politika". "Kultúra- és civilizációromboló politikai populizmus kezdett eluralkodni. Hipnotizált állapotba került a választók nagy része, ezt zabálják, erre kíváncsiak" – fejtette ki.

"A rezsicsökkentés kártékony válasz egy valós problémára"

A rezsicsökkentés szerinte ennek a folyamatnak a kicsúcsosodása. "A rezsicsökkentés valós problémára adott nagyon kártékony válasz. Lehet arról beszélni, hogy az energiaszektor privatizációja jól zajlott-e le. De ha voltak benne hibák, az nem azt jelenti, hogy mindent állami tulajdonba kell venni" – mondta.

"Ugyanígy, ha van olyan társadalmi réteg, amelynek problémát jelent a számlák fizetése, az nem azt jelenti, hogy mindenki számára általánosan le kell faragni a fogyasztói árakból. Amelynek a legnagyobb nyertesei ráadásul jómódúak, és tönkretesz egy szolgáltatószektort. A Fidesz nem gazdaságpolitikai vitát folytat, hanem populista politizálást, az embereket alamizsnáért próbálja magához édesgetni" – magyarázta Oszkó.

Fülöp Máté

Véleménye szerint az "ígéretverseny is okozhat csömört". "A társadalom egy idő után nagy lendülettel el fogja zavarni az ígérgetőket, még akár a rezsicsökkentőket is. (...) Választást lehet nyerni egy ilyen ígérettel, de ha aztán összeomlás lesz belőle, a társadalom lesz az első, aki azt mondja: aki még egyszer kiejti a rezsicsökkentést a száján, az a közelembe ne jöjjön" – tette hozzá.

"Nem látok hurráoptimizmusra okot adó makroadatokat"

A volt pénzügyminiszter a lapnak hangsúlyozta, nem lát hurráoptimizmusra okot adó makroadatokat. "Az államadósság szintje beragadt 80 százalék körül, a foglalkoztatási adat szinte kizárólag azért javul, mert oly mértékben vándorolnak ki Magyarországról, hogy arányosan kevesebb a munkanélküli. A legutóbbi növekedési adat 0,1 százalékos volt, ezzel azért én nem dicsekednék. Jövő évben a növekedés abból fakadóan nagyobb lehet, hogy arcátlan választási költekezés indul adósságfelhalmozás árán. De ez nem egy fenntartható pálya, leszakadásra kárhoztatja Magyarországot. Én nem érzem a siker közelségét" – fogalmazott.

"Strukturálisan 1,5 százaléknyi hiánycsökkentést kellett elvégezni ahhoz, hogy 3 százalék alatt legyen tartósan a költségvetési hiány. Azzal, hogy a Fidesz-kormány államosította a magánnyugdíjpénztárakat, lényegében elvégezte ezt a 1,5 százalékot. Ha a Fidesz semmi mást nem csinál, csak ezt, minden mást változatlanul hagy, a hiány akkor is három százalék alá csökken. Az ország 12 év alatt felhalmozott megtakarításait eltapsolták, nem gondolom, hogy ez önmagában teljesítmény lenne" – véli Oszkó.

Hozzátette: tudok olyan részprogramokat mondani, amelyek jól működnek az országban, "de ezek is általában azért működnek jól, mert a politikusok nem szólnak bele, vagy csak keveset és kis felfordulást csinálnak".

Ki kell-e menteni a devizahiteleseket?

Arra a kérdésre, hogy ki kell-e menteni a bajba jutott devizahiteleseket, azt válaszolta: "Nem vagyok vaskalapos liberális. Vannak állami feladatok, ezek közé tartozik a leszakadó rétegek segítése is ... Az eddigi állami intézkedések azonban inkább csak még nehezebb helyzetbe hozták ezeket a rétegeket, és a legújabb csomagnál sem a szegények megsegítéséről van szó, hanem egy általános segítségről" – tette hozzá.

Stiller Ákos

"Megkérdezném, hogy a rosszabb árfolyamért és a rossz foglalkoztatási viszonyokért alapvetően ki a felelős? Ezt a bankok csinálták? Az ellenzék csinálta? Vagy a kormányzati politikusok azok, akik ezért bizonyos mértékben felelőssé tehetők?" – tette fel a kérdést. "Persze a felelősségben osztoznak az előző kormányok és a bankok is, de a jelenlegi helyzet elsősorban a mostani kormány felelőssége" – jelentette ki.

A trafiktörvénnyel kapcsolatban úgy fogalmazott: az eddig feltárt adatok szerint itt "komoly visszaélések voltak", és nem gondolja, hogy "ez ne égne rá az idők során erre a kormányra". "Nem hiszem, hogy lehet ilyen dolgokat következmény nélkül csinálni" – tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!