szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A ciprusi pénzügyi válságért nagyrészt a szigetország előző elnökét és kormányát tette felelőssé egy független vizsgálóbizottság, amelynek jelentését hétfőn hozták nyilvánosságra. A háromtagú bizottságot a februárban megválasztott konzervatív elnök, Nikosz Anasztasziadisz jobbközép kormánya bízta meg a vizsgálattal. Demetrisz Krisztofiasz, a szigetország előző, kommunista párti elnöke megtagadta a tanúvallomást, mert szerinte a bizottságnak nincs meg a megfelelő mandátuma.

A bizottság tagjai megállapították, hogy az országban 2008 és 2013 között hatalmon lévő kommunista párti kormány alatt a költségvetési többlet súlyos költségvetési hiányba ment át, a munkanélküliek száma megháromszorozódott, a ciprusi gazdaság pedig nem tudta magát a piacról finanszírozni. A volt elnök és kormánya óvatlan fiskális politikát folytatott, túlságosan elengedte a költségvetés kiadásait és nem vett tudomást a közelgő katasztrófa előjeleiről.

Az Európai Unió, az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap márciusban 10 milliárd eurót ajánlott fel a földközi-tengeri szigetországnak az államcsőd elkerüléséhez. A létrejött egyezség értelmében gyakorlatilag felszámolták a Laiki néven is ismert Popular Bankot, az ország már eddig is hatalmas veszteségeket elszenvedő második legnagyobb pénzintézetét, és az ott lévő, 100 ezer eurónál kisebb betéteket áthelyezték az ország vezető bankjába, a Bank of Cyprusba. A 100 ezer eurónál nagyobb, az EU jogszabályai értelmében nem biztosított betéteket befagyasztották, ezekből fizetik majd ki az adósságokat.

A két vezető bank azért került bajba, mert rengeteg pénzt veszített a görög állampapírokon, egy uniós megállapodás értelmében kénytelenek voltak ugyanis a hitelek egy részét leírni.

A mostani vizsgálat arra az eredményre jutott, hogy Krisztofiasz nem hallgatott tanácsadóira és anélkül egyezett bele a görög állampapírok leírásába, hogy átgondolta volna a lehetséges következményeket.

Georgiosz Pikisz, a bizottság elnöke - a legfelsőbb bíróság elnöke és a nemzetközi bűnügyi törvényszék hivatalos tagja - "megbocsáthatatlannak" nevezte azt is, hogy az egykori elnök túl későn folyamodott nemzetközi pénzügyi segítségért, az államfő "nem volt tisztában saját korlátaival".

Pikisz szerint a volt elnök túl későn kért nemzetközi segítséget, majd minden erejével hátráltatta a tárgyalásokat a hitelezőkkel, amivel utódját arra kényszerítette, hogy sürgősen fogadja el a mentőcsomag drasztikus feltételeit.

Krisztofiasz azzal vádolta a testület tagjait, hogy nem vették figyelembe a válság legfőbb kiváltó okát: a kapzsi bankárokat és a hatástalan szabályozást. "Ez egy törvénytelen bizottság, jelentése pedig hazugságokkal és rágalmakkal van tele" – mondta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!