szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az eurózóna közvetlen csődveszélye elhárult, amit közgazdászok átmeneti egyensúlynak neveznek, Soros György azonban úgy látja, hogy ez inkább egy rémálom. Az eurózóna csakis akkor maradhat fenn szerinte, ha folytatja evolúcióját, vagyis azt a folyamatot, melynek során szuverén államokból egy gazdaságilag és pénzügyileg integrált gazdasági blokká válik.

A magyar származású milliárdos befektető úgy érzi, hogy az eurózóna csakis akkor maradhat fenn, ha folytatja evolúcióját, vagyis azt a folyamatot, melynek során szuverén államokból egy gazdaságilag és pénzügyileg integrált gazdasági blokká válik. Ennek a folyamatnak még csupán a közepén tart az eurózóna, és ha nem lép tovább, akkor nem vár rá más, mint a széthullás. A gond az, hogy épp a legerősebb eurózóna tag állt a haladás és a továbblépés útjába – írja a Pénzügyi Szemle Online blogja.

Soros György úgy látja, hogy Angela Merkel elsősorban arra törekszik, hogy a lehető legkisebb áldozatok árán éppen életben tartsa az eurózónát. Húsba vágó, komoly reformokat és strukturális átalakításokat nem enged még csak megtárgyalni sem, ez ugyanis nehezen eladható a német választóknak, arra azonban ügyel, hogy a rendszer ne omoljon össze, ez ugyanis Németország számára is komoly gazdasági és politika veszteséget jelentene.

Tartósan ugyanakkor nem lehet a haladás útjába állni, az eurózóna számára két út van, a továbblépés és az integráció, vagy a felbomlás. A németek számára oly kedves, jelenlegi átmeneti megoldás hosszú távú fenntartása elképzelhetetlen Soros szerint.

A közgazdász, befektetési guru két példát hoz, a görög adósságelengedést és az eurókötvények bevezetését. Itt vannak tehát a görögök, akik a költségvetést egy hat éve tartó recesszió során egyensúlyba hozták – egészen pontosan a kamatfizetés nélkül számolt, vagyis elsődleges egyenleget –, így ha a tetemes, 300 milliárd euróra rúgó adósság egy jelentős részét elengednék a hitelezők, vagyis az Európai Központi Bank (EKB), a tagországok és az IMF, akkor megindulhatna Görögország gyors felemelkedése. Ebben az esetben ugyanis a magánbefektetők gyorsan visszatérnének az országba, és az adósságteher nélkül a növekedés is gyorsan beindulhatna.

Másik példa az eurókötvény, amely biztosíthatná, hogy a periféria országok a jelenleginél jóval kisebb terhek mellett finanszírozzák az adóságaikat, anélkül, hogy a felelőtlen eladósodás ismét időzített bombává változtatná az eurózónát. Ezeket a változásokról ugyanakkor a német gazdaságpolitika hallani sem akar, egyenesen tabunak tekinti. Az időzítés ugyanakkor tökéletes lenne, a német választás után, különösebb politikai veszteség nélkül el lehetne fogadni az elkerülhetetlen reformokat az eurózónában.

Egy valami egészen biztosan kijelenthető Soros György szerint: Európa és az eurózóna nem fog elviselni egy stagnáló évtizedet, ha az integráció nem lép hamarosan a következő fázisába és nem indul meg az érezhető javulás a periférián, akkor a fizetési övezet menthetetlenül fel fog bomlani. A félmegoldások ideje Soros szerint lejárt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!