Ne saját lakásunkból akarjunk meggazdagodni

A Bankmonitor.hu érdekes példára bukkant a Fool.com-on: soha ne tekintsük befektetésnek azt az ingatlant, amiben élünk. Ne befektetési szempontok vezéreljenek minket a vásárlásnál. El is mondják, hogy miért.

  • hvg.hu hvg.hu
Ne saját lakásunkból akarjunk meggazdagodni

1890 és 1980 között éves szinten mindössze átlagosan 0,21 százalékkal emelkedtek az amerikai ingatlanárak, ez nem egy jó teljesítmény. Jól alátámasztott vélemények (például Robert Shiller az idei Nobel-díjas közgazdász) szerint az ingatlanárak tartósan nem is tudnak elszakadni az inflációtól, nem nőhetnek érdemben annál lényegesen nagyobb mértékben. Ez azt jelenti számunkra, hogy lakhelyünkként szolgáló ingatlanra ne tekintsünk befektetésként – írja a Bankmonitor.hu.

Ne befolyásoljon minket a választásban az, hogy "ennek a lakásnak az ára rendkívüli mértékben emelkedni fog". Az USA-ban és Magyarországon is a válság előtt sokan azért vettek a szükségesnél (és pénzügyi lehetőségeiknél) nagyobb ingatlant, mert meggyőződésük volt, hogy jelentősen emelkedni fog az ára. A történet negatív következménye sok esetben egy olyan hitellel finanszírozott vétel volt, ahol a hiteltörlesztés előbb-utóbb erőn felüli terhet jelentett.

Befektetést természetesen végrehajthatunk ingatlanba, de ez a valóságban akkor lesz befektetés, ha nem mi lakunk benne, hanem kiadjuk és bérleti díjat termel számunkra. Ebben a vonatkozásban továbbra is érvényes lehet az az érvelés, hogy ma Magyarországon számottevő hozamtöbblet érhető el ingatlanbefektetésből a bankbetéti, vagy állampapír kamatokhoz viszonyítva. Egy ingatlant befektetési céllal megvenni ráadásul csak abban az esetben racionális, ha nem minden szabad pénzünket erre költjük el. Az egészséges arányokat a kockázat és a likviditás figyelembe vételével érdemes betartani.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Pride után: megpróbálják-e börtönbe küldeni Karácsony Gergelyt?

Pride után: megpróbálják-e börtönbe küldeni Karácsony Gergelyt?

Nem csak a Pride-felvonulás előtt volt erősen kusza a jogi helyzet, a demonstráció után is egymást érik a kérdések. Ha az utolsó pillanatig bírsággal riogatták a résztvevőket, akkor mi, miért és kinek az utasítására változott a menet napjára? Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.