szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Soha ennyi készpénzt nem tartottak otthon a háztartások, ezt az adminisztrációs és a pénzügyi intézményrendszer iránti bizalmatlanság csúcsra futásaként is lehet értelmezni. Az "Az én pénzem" lakossági pénzügyi portál szerint azonban a kormányzati intézkedések feltehetően további bankjegyek tartására ösztönözhetnek.

A jegybank adatai azt mutatják, hogy a forgalomban levő készpénz átlagos állománya sohasem látott szintre emelkedett novemberben. Még a két évvel ezelőtti pánik (amikor egy esetleges államcsődtől rettegve sokan kivették a bankokból pénzüket, és még a kisebb megtakarítások is külföldre indultak) idején sem tartottak annyi bankót a „komódokban”, mint most – írja az "Az én pénzem" lakossági pénzügyi portál. A jegybank jelentésében nem tartotta fontosnak, hogy egy szűkszavú, „a forgalomban lévő készpénz átlagállománya novemberben nőtt” kitételen kívül bármit is írjon a jelenségről.

Az MNB adatai szerint az idei első félévben majdnem ötmillióval kevesebb volt a készpénzfelvételek száma az ezt megelőző félévben tapasztaltnál. Az egy tranzakcióra jutó átlagos összeg a 48 ezer forint alatti értékről 49,4 ezer forintra emelkedett. Az OTP is a pénzfelvételi ügyletek számának mérséklődését érzékelte – a forgalom stagnálása mellett. Az átlagos tranzakciós összeg emelkedett, de ez – hangsúlyozták a banknál – még mindig az országos átlag alatt van. A CIB szakemberei már korábban is azt tapasztalták, hogy a fix ATM használati költség emelkedésének hatására ügyfeleik egyre nagyobb összegeket vesznek föl, hozzávetőlegesen ötödével kevesebb alkalommal.

Hasonló folyamatról számolt be az UniCredit, míg a Budapest Bank (BB) szakemberei azt állítják, hogy semmilyen változást sem érzékeltek. A BB ezt kutatási eredménnyel is alátámasztotta. Felmérésük szerint az illeték bevezetését követően a magyarok több mint fele nem érzékelt költségnövekedést, és nem is vizsgálta felül bankja díjszabásait. A költségnövekedést érzékelők nem egészen harmada csökkentette azoknak a tranzakcióknak a számát, amelyek költsége emelkedett, negyedük szerint viszont olyan alacsony mértékű a változás, hogy nem indokolja a bankolási szokások megváltoztatását.

További információkat itt lehet olvasni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!