szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kis atomerőművek viszonylag gyorsan felépülnek és rögtön bevételt termelnek. Plusz a fő elemeit nem kell az építés helyszínén előállítani, mert üzemekben is le lehet gyártani őket. Ezzel érvelt az atomenergiainfo beszámolója szerint a napokban, egy nemzetközi konferencián Leonyid Bolsov a mini atomerőművek jövőbeni hangsúlyosabb szerepvállalása mellett

Az IBRAE (az atomenergia biztonságos fejlesztésének problémáival foglalkozó orosz kutatóintézet) igazgatója szerint megdől végre az a dogma, hogy a "mini nukik" csak a szállításban és a közlekedésben találhatnak piacra, mivel azokra a hétköznapi, vagy akár ipari fogyasztók ellátásában is találni potenciált.

Bolsov a témában sokszor előkerülő orosz, koreai és amerikai projektek mellett egy friss francia példát is hozott: Franciaország víz alatti erőművet tervez, mely a part közelében a tengerbe süllyesztve termel áramot, és csak a karbantartáshoz kell onnan kiemelni.

A mini muki nem éppen ez a méret
MTI / Szigetváry Zsolt

Szakértői előrejelzések szerint 2030-ra már elképzelhető, hogy akár 40 gigawattnyi elektromos áramot 100-200 megawattos nukleáris törpeerőművekkel fognak előállítani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!